سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط احمد بهزاد
اخبار
نمایش از 06 آذر 1392
پرینت


آنچه تحت عنوان لویه جرگه مشورتی به اراده آقای کرزی برگزار شده بود ، سرانجام با صدور قطعنامه ای با یک مقدمه و 31 ماده به کار خود پایان داد . صرف نظر از جایگاه حقوقی این جرگه ، در حال حاضر نحوه برخورد آقای کرزی با مشوره ها و یا به قول ایشان " فیصله های " این جرگه محل بحث است ؛ تا جایی که صحنه های دراماتیک جست و خیز یک رییس جمهور بر سکوی خطابه جرگه ، تلاش ناکام او به منظور هیجانی ساختن فضا و برکشیدن نتیجه دلخواه از آن در سرخط اخبار رسانه ها قرار گرفت .


از همه این ها که بگذریم اقدام اخیر مجریان این جرگه - که نمی تواند بدون اشاره و اجازه ارگ باشد - یک رسوایی دیگر برای تقلب سالاران ارگ نشین است . این اقدام عبارت است از تقلب و دست بردن در قطعنامه پایانی جرگه !
منابع حکومتی در فردای ختم جرگه قطعنامه ای را منتشر کردند که علاوه بر مندرجات اصلی حاوی یک فقره اضافی به این شرح است :

(( نوت: اعضاي لویه جرگه مشورتی متن بیانیه اختتامیه جلالتمآب رئیس جمهوري اسلامی افغانستان در مجلس عمومی لویه جرگه را استماع و به اتفاق آرأ مورد تائید قراردادند. اعضاي لویه جرگه مشورتی به اتفاق آرأ تائید نمودند تا متن بیانیه متذکره ضمیمه قطعنامه گردیده و نکات اجرایی بیانیه یاده شده بخصوص سخنان رئیس جمهوري در مورد توقف تلاشی و عملیات نظامی امریکا اعتبار از امروز، بهبود وضعیت امنیتی، آوردن فوري صلح، صداقت ایالات متحده در مقابل دوستی
افغانها به فیصله هاي لویه جرگه مشورتی افزوده شود . ))

پس از انتشار قطعنامه جرگه همراه با این فقره تقلبی در مطبوعات روز دوشنبه چاپ کابل ، واضح بود که جرگه مشورتی پس از دعاییه حضرت صبغت الله مجددی جلسه ای نداشته است تا موضوعی را با اتفاق آراء تصویب کند و آنچه از جلسه اختتامیه مشهود بود سخنان اعتراض آمیز رییس جرگه جناب آقای مجددی در مقابل بیانات آقای کرزی بود که با حمایت گسترده و تشویق های ممتد حاضرین همراهی گردید .
حال این سوال بی پاسخ مانده است که فقره اضافی فوق را چه کسی و با چه مجوزی از آدرس اعضای جرگه در قطعنامه نهایی افزوده است ؟
امروز با تعدادی از اعضای شورای رهبری ائتلاف ملی همراه با جناب دکتر عبدالله به دیدار حضرت صاحب مجددی رفته بودیم . در ضمن گفتگوها این موضوع نیز توسط جناب همایون شاه آصفی یادآوری شد که با بهت و حیرت ایشان مواجه گردید . آقای مجددی گفت کار جرگه پس از جلسه اختتامیه پایان یافته و جرگه دیگر جلسه ای نداشته است که مصوبه ای دیگری داشته باشد . ایشان از افزوده شدن یک فقره دیگر در متن قطعنامه جرگه اظهار بی اطلاعی کرد .

به نظر می رسد عامل اجرایی تقلب جدید کسی جز رییس محترم اداره امور و رییس دارالانشای شورای وزیران ( داکتر صادق مدبر ) نباشد ؛ که لابد ایشان نیز مانند عاملین تقلب و دستکاری متن قانون اساسی در سال 1382 فقط به فرموده عمل کرده است .

نظرات   

 
-1 #1 علی 1392-09-07 10:44
به نطر من اگر. خط ط در امتداد دریای مدیترانه تاارخانجلسک بکشیم نیمه شمالی خط تماما ترک تبار وشاخه اصلی التایی بوده جنوب این خط اعراب که فارسی هم جزو زبان کامل عربی میباشد به همراه زبان هندی وچینی میباشد حال چه نیازی به وجود اریایی وغیره بعنوان نزاد یک ملت میباشد نمیدانم چرا که مهم حال افراد است نه داشته ام یا بوده میباشم
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید