سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط همایون بهمنش
اخبار
نمایش از 25 آذر 1392
پرینت

جنبش شان‌زدهم آذر و نه گفتن به آپارتاید افغانی
    همایون بهمنش
دراین جای شکی نیست که تاریخ افغانستان (خرسانِ پس از 1747م) سراسر تبعیض و تعصب است. از تبعیض قومی گرفته تا تبعیض نژادی، از تبعیض جنسی گرفته تا تبعیض طبقاتی و ... همه در این کشور بیداد می‌کند.

 

سیاست تبعیض‏آمیز در این شورستان از زمان حاکمیت احمدخان ابدالی و تک‏قومی کردن نام این سرزمین آغاز شد و با قتل‌عام هزاره‌ها در زمان حاکمیت عبدالرحمان خان به اوج خود رسید.  امان‏الله خان با طرح نظام‌نامۀ ناقلین و انتقال برنامه‏ریزی شدۀ پشتون‌های جنوب و شرق به مناطق حاصل‌خیز شمال  و شمال‏شرق؛ سیاستِ تبعیض را ادامه داد. تعصب همه جانبه با زبان فارسی، وارونه جلوه‏دادنِ تاریخ واقعی کشور، تبدیل نام‌ِ جاهای تاریخی ـ فرهنگی کشور و ... در زمان زمامداری نادرشاه و ظاهرشاه دال برتداوم سیاست تک‌قومی در این سرزمین است.
داوودخان با شعار جمهوریت نیز از اسلافش در تداوم این سیاست عقب نماند. اما حزب دموکراتیک خلق باشعارهای پولتاریا و کارگری تاجای دیوارهای تعصب و تبعیض سیستماتیک را در این سرزمین شکست. مداخله نظامی شوری باعث شد تا همه اقوام افغانستان علیه رژیم مورد حمایه آن در این سرزمین قیام کنند و این قیام سبب شد تا همه شهرواندان کشور برای نخستین‏بار به تمام منابع، به صورت یک‌سان، دست یابند و دیوارهای تبعیض سیستماتیک به یک‏بارگی فروپاشید. فروپاشی حاکمیت حزب دموکراتیک خلق، به ختم تداوم حکومت تک‏قومی انجامید و برای دومین‌بار اقوام غیر افغان (پشتون) توانستند به قدرت سیاسی در این کشور دست‌یابند. مداخلات سازمان‌های استخباراتی کشورهای منطقه وجهان و بغض بیش از حد برادرانِ به اصطلاح بزرگ، تداوم حکومت غیر افغانی (پشتونی) را به فاجعه برد و کشور را بسوی یک‏جنگ داخلی تمام‌عیار هدایت کرد.
باوجود همه نابه‏سامانی‌های موجود در دولت استاد ربانی؛ دیری نگذشته بود که طالبان باشعارهای تک‏محورانه وارد صحنۀ سیاسی شدند و یک‌بار دیگر کشور را بسوی سیاست‌های قوم‏مدارانه هدایت کردند. افغانستان، در این دوره سیاست زمین‏سوخته را تجربه کرد و طالبان با قتل عام در شمال، بار دیگری سیاست مستبدانۀ عبدالرحمان خانی را در ذهن‌ها تداعی کردند. با سرنگونی اِمارت تک‌قومی طالبان؛ نظامی فعلی با شعاری‌های مردم‏سالاری، آزادی بیان، حقوق بشر و ... وارد صحنۀ سیاسی شد. نظام به اصطلاح مردم‌سالار کنونی، از نخستین روزهای حیاتش با سیاست‌های قوم‏مدارانه همراه بود. تحمیل هویت افغان که در اصل ریشه قومی دارد، برای تمام شهروندان کشور در قانون اساسی و تک زبانی ساختن سرود ملی و .... دال بر این گفته‏اند.
رییس جمهور کرزی نیز با شعارهای ملی‏گونه، سیاست قوم‏گرایانه‏اش را ادامه داد و باحمایۀ برخی از رسانه‏های چاپی و تصویری، خانه‏های خالی گذشتگان خود را پُرکرد. تلویزیون ژوندون یکی از رسانه‌هایی است که پرچمِ برادرِ به اصطلاح بزرگ را با خود حمل می‌کند. این تلویزیون توسط اسماعیل یون که سابق مشاور فرهنگی رییس جمهور کرزی بود، بنیان‏گذاری شده است. تلویزیون ژوندون با برگذاری گفت‏و‏گوهای گوناگون، همیشه در پی برتری جوی قومی است. این تلویزیون همیشه در پی تفرقه افگنی میان اقوام کشور بود و گاهی بر شهروندان اصیل این سرزمین هتک حرمت روا می دارد. در آخرین مورد؛ یکی از افراد وابسته به این تلویزیون، در یک گفت‏وگو که از طریق ژوندون نشر می‌شد؛ چنین درفشانی کرد: «معنای افغان صرف و صرف پشتون است. معنای افغانستان، پشتونستان است و افغانستان تنها خانه پشتون‌ها است نه خانه فارسی زبانان. این ملک پشتون‌ها است. فاریاب پشتونستان است، مزار پشتونستان است، بدخشان پشتونستان است و پشتون‏ها بادار و کلان این ملک‏اند. هر نااهل، ناخلف و حرامی که از جای دیگر به این خاک آمده و از ذکر هویت مقدس افغان اِبا می‏ورزد، باید به سر زمین‌ خود برگردد.». اگرچه بخش نخست سخنان آقای تحلیل‏گر یک واقعیت تاریخی است  و یقناً که معنای افغان صرف و صرف پشتون است و این هویت کاذب بالای اکثریت باشند‌گان این کشور تحمیل شده است. ولی در بخشی دیگر، این آقا از یاد برده که سرزمین واقعی این عالی جنابان اطراف کوۀ سلیمان است؛  نه مزار و فاریاب و بلخ و بدخشان. سخنان غیرمنطقی و توهین‏آمیز آقای تحلیل‏گر، واکنش‌های فروانی را در پی داشت و باعث شد که برای نخستین‏بار، نخبگان، دانشگاهیان و باشندگان اصیل این سرزمین، در شانزدهم آذر، به جاده‌ها بریزند و به برتری جوی‌های قومی نه بگویند.
اشتراک کننده‌گان این راه پیمایی، از چهار راه دهمزنگ تا مجلس نمایندگان، علیه قوم گرایی و تک‏محوری شعار دادن و بر هرچه از جنس تمامیت‏خواهی و ... نفرین فرستاندند. راه پیمایی شانزدهم آذر در ذات خودش نخستین جنبش مردمی بود که سکوت سالیانِ متمادیی را شکست و به «آپارتاید افغانی» نه گفت.
.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید