سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

Error in function redimToSize: The image could not be resized because the size given is larger than the original image.

Error in function saveImage: There is no processed image to save.

سیاسی

نوشته شده توسط احمد بهار چوپان
اخبار
نمایش از 18 اسفند 1392
پرینت

ارزش بودنت را همیشه از اندیشه یک لحظه نبودنت می توان فهمید.
نبشته از : احمد بهار چوپان .
ساعت ۱۰و ۳۰ دقیقه روز یک شنبه نهم مارچ سال ۲۰۱۴ است. مقداری راه زده ام تا به کتابخانه محل بیایم و ساعتی به دور از غوغای فرزندانم خبرهای تازه را در انترنت بخوانم. اما ایکاش نمی آمدم.... وقتی برگ فارسی بی بی سی را می گشایم تکان می خورم. به چشمانم باورم نمی شود؛ گویی خواب می بیینم « معاون اول ریاست جمهوری افغانستان درگذشت.». بغض تلخی گلویم را می فشارد و قطره اشکی بی اختیار به سوی گریبانم سرازیر میشود.


آری . اینک مارشال محمد قسیم فهیم به رحمت ایزدی پیوست؛ و بدون شک او که بار ها مرگ را از نزدیک دیده بود ترسی از روبرو شدن با عزراییل نداشت. اما مرگ او در این روزگار آشفته که گرگان گرسنه و کرگسان دون همت همدست آنان٬ هستی ما را تهدید می کنند؛ بی گمان ضایعه ایست. پس از شهادت مسعود بزرگ٬ که فهیم خان به جانشینی او رسید تا ایندم ٬ مارشال مرحوم حضور اثر گذاری در عرصه سیاسی کشور داشت. هرچند کارکرد ها و تصمیم گیری های او همیشه مورد تایید همراهان و همرزمانش نبود؛ و در میان مردم هم انتقادات بسیاری متوجهش بود با آنهم حضورش وزنه ی بود تعیین کننده در بده و بستان های سیاسی که سوگمندانه درکشور ما مبنا قومی دارند.
هنوز بخاطر دارم شاید پنج ماه قبل از امروز بود که در قصر صدارت اعظمی با بزرگواری مرا به حضور پذیرفت. سخنانش هنوز در گوشم طنین انداز است. به یکی از فرماندهان اسبق مجاهدین که با گله و شکایت فراوان از اوضاع نابسامان پنجشیر٬ نزد او آمده بود با حوصله مندی گوش فرا داد و با لبخند و لحن ویژه خودش گفت « اینه قبول کن که زمانه تغییر کرده. امروز جوانها افکار دیگری دارند. رهبر دیگری میخواهند. دموکراسی میخواهند... میخواهند دموکراسی را آزمایش کنند. در نظام دموکراتیک باید به حرف مخالفان گوش داد. امکان ندارد و درست نیست هرکسی با ما مخالفت کرد ما هم با او دشمنی کنیم. این چهل کشور اینجا میلیارد ها دالر سرمایه بیجا مصرف نمی کنند٬اینها برای تغییر این جامعه کار می کنند. چه خوشت بیاید چه نیاید و راهش ضدیت با این پروسه نیست. راهش اینست که خلاء ها را پیدا کنیم.»
گویی همین دیروز بود. زندگی چه بی وفاست. ایکاش مدتی قبل که به آلمان برای مداوا آمده بود بار دیگر به دیدنش میرفتم...
همانگونه که هیچ کس دیگری حتی فهیم خان نتوانست جای خالی مسعود را در عرصه سیاسی کشور پرکند؛ بی گمان خلاء بزرگی که در نبود فهیم خان بمیان آمده هم با حضور فزیکی کس دیگری پرنخواهد شد . با درد و دریغ که امروز مجاهدین و هواداران مقاومت و ایستادگی در برابر برتری خواهی و بی عدالتی مرد کوره گذشته و با تجربه یی را از دست دادند. خداوند بزرگ مارشال مرحوم را ببخشاید و یاران و همرزمان او را همت و تدبیر ارزانی کند تا راه درهم باف مقاومت را مدبرانه و صبورانه ادامه دهند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید