سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 12 ارديبهشت 1393
پرینت

به خاطر فاجعه بزرگی که در منطقه ارگوی ولایت بدخشان رخ داد  و در اثر لغزش زمین، در یک چشم به هم زدن ، چندین دهکده  و  بیشتر از 2500  انسان معصوم ، کودکان، زنان و مردان ، زنده زیر خاک شدند ، بی نهایت اندوهگین و دلخون شده ایم . میدانیم که تمام مردم ما ، همه تاجیک های جهان و مردم شریف بدخشان ، در ماتم نشسته اند. ما هم در این غم بزرگ شریک می باشیم . برای شهیدان مظلوم  فردوس برین و برای اعضای خانواده ها و بستگان و همه بازمانده گان این فاجعه صبر جمیل می خواهیم. انا الله و انا الیه راجعون.

ما می دانیم که اگر این حادثه در کدام کشور دیگر ، در امریکا ، در اروپا ، در یکی از کشور های غربی اتفاق می افتاد، 2500 نفر  زنده بگور می شدند، حالا تمام رسانه های جهان نشرات عادی خود را متوقف می ساختند و تمام روز و شب در مورد آن گزارش می دادند و  هزاران نفر حاضر به یاری رساندن به آسیب دیدگان می گردید . اما چون این فاجعه در کشور بدبخت و فلاکت زده ای اوغانستان رخ داده است، هیچ کسی از آن یاد نمی کند .همچنان در خود اوغانستان ، از بس که مردم شاهد کشتار های پی در پی بوده اند ، از بس که جان انسان بی ارزش شده است ، از بس که در مقابل مرگ  بی حس هستند، کسی آن سان که باید و لازم است به فاجعه بدخشان توجه نمی کند . بدون شک ، برخی از رسانه های " اوغانی " حاضر نخواهند شد که وقت برنامه های قورمه چلو پزی و نمایش اتن ملی خود را به گزارش در باره ماتم مردم بدخشان اختصاص دهند.

اولیای امور در اوغانستان، رهبران سیاسی ، وکیلان تجارت پیشه و مافیایی های قدرتمند در کشور ، به شمول شماری از به اصطلاح فرهنگیان و فعالان اجتماعی ، همه، تنها و تنها در این فکر اند که از همین حادثه نیز به سود شخصی خویش رنگ رنگ استفاده کنند.

کسی به فکر یاری رساندن به آسیب دیده گان نیست .  در حالی که در چنین حالت ها ، بیش از هر کار دیگر ، باید به حال بازمانده گان شهدا و به حال آسیب دیده گان و بی خانمان شده گان بسیار توجه شود و به آنها هرگونه یاری برسد.

در اوغانستان ، دولت اش به دولت نمی ماند . حکومتش به حکومت نمی ماند . از دولت فاسد و بی کاره  و مافیایی اوغانستان ، توقع هیچ خیر و خوبی نداریم . میدانیم که حامد کرزی جز چند کلمه سخنان عوامفریبانه و  چند وعدۀ خشک و خالی، چیزی دیگر به مردم بدخشان نخواهد داشت .

تنها و تنها ، این خود مردم کشور ، به ویژه مردم تاجیک ، هستند که به یاری خواهران و برادران آسیب دیده خود بشتابند و مرحمی بر زخم های شان بگذارند .

ما از تمام  هموطنان شریف ، از همه مردم تاجیک ، در هر جای که هستند ، خواهشمندیم که با تمام امکانات دست داشته خویش، از طریق های مختلف ، هر کومک مادی و معنوی که می توانند به مردم مصیبت دیده بدخشان برسانند.


نظرات   

 
0 #1 علی داد یوسفی 1393-02-13 15:03
ما با دستان خالی و پینه بسته مان با شماییم ای هم فرهنگیان و همزبانان بدخشان. ما را از خود بدانید.

یک هموطن هزاره شما
بازگو کردن
 
 
0 #2 پشتون 1393-02-14 08:00
منم به نوبه ی خودم به تمام مردم افغانستان به خصوص باشندگان بدخشان تسلیت عرض میکنم.
این همه سختی و جنگ و فقر و.. بلای طبیعی هم اضافه شد .اگر ما اقوام افغانستان همیشه در کنار هم باشیم و هم دردی کنیم. و قطعا در چنین روزهایی بیشتر از الان به درد هم میخوردیم .نباید سیاست را با قشر مردمی یکی دانست .پشتون و تاجیک و هزاره و یا هر قوم دیگر نیاز به وحدت ملی دارند .
انشالله کمک های مردمی به کمک بازماندگان بشتابند و برای عزیزان از دست رفته بهشت برین را از الله (ج) بخواهیم .
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید