سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط مهران موحد
اخبار
نمایش از 20 ارديبهشت 1393
پرینت

اسد بودا یادداشتی نوشته و در آن مدعی شده که هزاره‌ها در بسیاری از مناطق افغانستان (از جمله در بدخشان و بادغیس و بغلان و ترکستان؟ و پنجشیر و پروان و هرات و هلمند و قندهار و زابلستان؟ و لوگر و پکتیا و دیگر ولایت‌های افغانستان؟) زندگی می‌کنند اما از آن‌جایی که عبدالرحمان خان کوشید هزاره‌ها را به شیعیان فروبکاهد بسیاری از هزاره‌های سنی‌مذهب، دچار استحالۀ هویتی شده‌اند.بنده به جزئیات آن‌چه اسد بودا مطرح کرده عجالتاً کاری ندارم و فرض را بر این می‌گیرم که ادعاهای بلندبالای او مقرون به واقعیت‌است و با حقایق تاریخی، سازوار.

اشکال بنیادی کار از آن‌جا رخ می‌نُماید که بودا متنی عربی را- که معلوم نیست چه کسی نوشته- به عنوان تأیید ادعاهای خود می‌آورد. کسی که آشنایی ابتدایی با زبان عربی داشته باشد درمی‌یابد که آن متن عربی کذایی به تازگی به نگارش درآمده و آن را آدمی نوشته که چندان با زیر و بم زبان عربی آشنایی نداشته است و طبعاً نمی‌تواند آن متن ساختگی از تراوش‌های قلم مورخی معتبر باشد. جالب این‌که اسد بودا با وقاحتی که فقط امثال او می‌توانند چنین وقاحتی را داشته باشند منبع متن عربی را ذکر نکرده تا به قول معروف «دستش رو نشود» چرا که اساساً منبعی برای آن متن مزخرف کذایی وجود ندارد!

واقعیت آن‌است که چیزفهم‌های هزاره و نیز پانترک‌ها دست کمی در جعل و تحریف تاریخ، از روشنفکران پشتون‌تبار ندارند. همۀ این‌ها سر و ته یک کرباس‌اند. پانترک‌ها به حدی در تحریف و جعل تاریخ، غلو می‌کنند که گاهی دلشان می‌شود خدا را هم ترک‌تبار معرفی کنند. هزاره‌ها هم مولانا و زرتشت و بودا و... را هزاره می‌دانند. همچنین هزاره‌ها از کشته شدنِ ۶۴% هزاره‌های افغانستان به دست امیر عبدالرحمان سخن می‌زنند که معلوم نیست این‌ها در وضعیتی که حتا در سدۀ بیست و یکمِ ترسایی، سرشماری دقیق نفوس در افغانستان وجود ندارد بر چه مبنای علمی سخن از کشته شدن ۶۴% مردم هزاره در بیشتر از صد سال پیش می‌زنند؟ آیا این‌ها علم غیب دارند؟

اگر بخواهم بر دهان قلم خود مهار بزنم و واکنش خفیفی در برابر این شارلاتان‌بازی‌ها که گاهی به نام تاریخ به خورد مردم داده می‌شود نشان بدهم می‌توانم بگویم که کار اسد بودا و امثال او، مصداق بارز «وقاحت» ‌است، آن‌هم از جنس وقاحت روشنفکرمآبانه‌اش.

نظرات   

 
+13 #1 رضا 1393-03-01 14:35
سلام به خوانندگان عزیز
اقای مهران!
من شخصا نه تاریخ می دانم ونه ان را دوست دارم.
اما چند سال پیش با یک برادر تاجیک از تور غوندی همکار بودم. وی برایم قصه کرد که اصلا از مردم هزاره بوده و فعلا هم وی واقوام وی که در تور غوندی زندگی دارند به نام اولاد هزاره یاد می شوندو...
قابل ذکر هست که از نظر قیافه اصلا به هزارهها شباهت نداشت.
از شما خواهش دارم که معقولانه ومستند صحبت یک دیگر را نقد نمایید. وبدانید که گپ های هیچ کدامتان وحی منزل نیست.که این چنین تورا به تکاپو انداخته است که دست به یک تحلیل سطحی وابکی زده ای.
بازگو کردن
 
 
+7 #2 قاسم 1393-03-07 09:01
چیزی که ثابت است اینکه حداقل بجز صفاریان بقیه سلسله های تاریخی هیچ کدام بینی بلند اریایی نبوده اند. رد کردن یک نظریه نمیتواند صرفا با برداشت شخصی قابل قبول باشد. شما مجسمه های بامیان و سکه های منقوش دوران بوداییان را قبول ندارید؟ نقش های موجود حکایت از بینی بلند های اریایی ندارند. اینکه اسد بودا گفته درست است. کلمه تخار یا طخار در اصل توخر و توغر بوده است. توغر نام طایفه مغولی است که هزاران سال پیش به وادی شمالی افغانستان امروزیکوچیده اند. طایفه خوردتر این قوم بنام زاول یاد می شده است که تلفظ اصلاح شده است زابل می باشد. شما این همه مدارک را قبول ندارید؟ وقتی معلوماتت ناکافی است مشکل خودت هست نه واقعیت های تاریخی. از غزنویان و سلجوقیان و غوریان و یفتلی ها نمی گویم.
بازگو کردن
 
 
+6 #3 یکی مثل همه 1393-03-22 15:35
می دانید از لحاظ ژنتیکی هیچ فردی به طور کامل از یک نژاد خالص نیست و مردم افغانستان نیز از همچین چیزی مستثنا نیستند تمام مردم افغانستان با توجه به سال هایی که در کنار هم زیسته اند با هم مخلوط شده اند و واقعا نمی توان گفت که شما که خود را تاجیک می دانید واقعا تمام تبارشناسیتان از قوم تاجیک باشد وانکه خود را پشتون یا هزاره یاازبک میداند واقعاهمان باشد که فکر می کنند البته من نمی گویم تاریخ مردم هزاره با توجه به سال ها سرکوب به غارت نرفته است ویا حتی دلیل انکه انها اینچنین به دنبال تاریخ گمشده خود هستند را با توجه به انکه ما سالها سعی کرده ایم انها را ازاین سرزمین برانیم را درک می کنم وحتی تشویق اما این چنین بحث هایی درست نیست چون هر چه ما تاریخ غنی ذاشته باشیم باز این مهم است که اکنون چه هستیم مردمی که تاب تحمل کچکترین حرف مخالفی را ندارند ویا مردمی که هم میهنانشان زیر خاک وگل دفن شده اند باز شب سر راحت بر بالش می گذارند چون خودشان را فقط می بینندونه دیگران را به امید انکه روزی ما نیز به این حقیقت برسیم که قوم و نژاد نه درپیشگاه خدا ارزش دارد نه نزد مردمی که از لحاظ فرهنگی پیشرفت کرده اند
بازگو کردن
 
 
+1 #4 نسیم 1393-10-29 19:30
تحلييل تاريخي اسد بودا كاملا مستند ومستدل مي باشد حقيقت ان است كه عده تحمل پذيرش ان را ندارند!
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید