سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط احمد بهزاد / وکیل پارلمان
اخبار
نمایش از 09 تیر 1393
پرینت

توجیه گران تقلب ؛ عمله استبداد اند .

نبشته از : احمد بهزاد

افشا شدن ابعاد گسترده تقلب و تزویر در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ، شماری از منادیان دیانت و مدعیان روشنفکری را در آزمون دشواری قرار داده است .

 

بخشی از این جماعت با دلایل گوناگون در زمره تداوم گرایان جا خوش کرده بودند و با سهم گیری در مبارزات انتخاباتی نیم نگاهی به قدرت داشتند ؛ اما شماری دیگر با پنهان کردن سلیقه و جهت گیری سیاسی شان ، با روشهای متفاوت و با ادعاهای عمدتا فن سالارانه به یاری رفقای تداوم گرای خود می شتافتند . هر دو بخش از این جماعت - دین مدار یا سکولار - تا این جای کار حق شان بوده است که با روشهای مختلف در یک تیم سیاسی به ایفای نقش بپردازند ؛ اما در حال حاضر و با افشا شدن تقلب های گسترده در انتخابات و مشارکت اعضای ارشد تیم تداوم و تحول با مقامات کمیسیون انتخابات و برخی مقامات حکومتی در مهندسی کردن انتخابات و دستبرد به آرای مردم ، تداوم حمایت این دو جماعت - دین باوران و دموکرات مشربان - از تیم متقلب و شرکای جرم آنها حیرت آور است .
توجیه گران تقلب در روزهای اخیر حربه های گوناگونی را در کتمان تقلب و تزویر امتحان کرده اند . اولین حربه ، زیر سؤال بردن اسناد شنیداری مربوط به جریان تقلب بود که البته پس از دریافتن اطلاعات لازمه .... ، از این فاز خارج شدند و تلاش شان را بر چگونگی ثبت مکالمات افراد متمرکز کرده اند . به باور توجیه گران تقلب شنود مکالمات افراد امری غیر قانونی است ، حتی اگر برای صیانت از سلامت انتخابات ، پاسداری از آراء مردم و مقابله با یک خیانت ملی باشد .
بعید به نظر می رسد که توجیه گران تقلب ندانند که ابزارها و وسایل رایج در مقابله با جرایم تروریستی و یا جرایم سازمان یافته شامل کدام اقدامات و تدابیر امنیتی و احتیاطی می شود ؛ ابزارها و وسایلی که در قانون اجراآت جزایی 1393 به صراحت بیان شده است .
در کنار افشای اسناد شنیداری تقلب ، اسناد دیداری ( کلیپ های ویدیویی ) از جریان پروار کردن گوسفندهای امرخیلی نیز منتشر شده است . در پیوند به برخی از این اسناد دیداری ، مکالمات تلیفونی مفصلی موجود است که راز مشارکت 200% و بالاتر از آن را در برخی ولایات برملا می سازد . حالا توجیه گران تقلب اعم از شریعتمدار و سکولار ، باید منطق آماری شان را نیز در این آزمون بزرگ ارائه کنند .
بر اساس آمار موجود در احصاییه مرکزی نفوس ولایتی چون خوست در حدود پنجصد هزار نفر است که اگر بر اساس میانگین میزان مشارکت در سطح کشور از این ولایت رأی انتظار داشته باشیم ، سرجمع آراء آن نباید از 130 هزار تجاوز کند ؛ زیرا بر اساس آمار رسمی 46% نفوس واجد حق رأی هستند و کمیسیون انتخابات نیز در اولین اعلام خود از میزان مشارکت ، به مشارکت حدودا نیمی از واجدان حق رأی در انتخابات اشاره کرد .
حال که به یمن و برکت گوسفندهای پروار شده امرخیلی ، گفته می شود از خوست بیش از چهار صد هزار رأی استخراج شده است و به همین قیاس سرجمع آراء سه ولایت ( خوست ، پکتیا و پکتیکا ) به یک ملیون رسیده است ، توجیه گران تقلب با این آمار و ارقام چه برخوردی خواهند داشت ؟
با نگاهی به منطق آماری موجود ، توجیه گران تقلب دو راه بیشتر ندارند :
نخست - همچون سخنگوی کمیسیون انتخابات مدعی شوند بسیاری از مردمان سایر ولایات در روز 24 جوزا در خوست ، پکتیا و پکتیکا رأی داده اند ! توجیه گران تقلب حتی می توانند از خودشان هم مایه بگذارند ؛ مثلا ادعا کنند که برای تحکیم وحدت ملی ، ترجیح داده اند به جای رأی دادن در جاغوری ، رأی خود را در جانی خیل به صندوق اندازند .
دوم - راه دیگر برای توجیه تقلب این است که با داعیه نفوس یک و نیم ملیون نفری ولایتی چون خوست و نهایتا میزان جمعیت پنج ملیونی ساحه " لوی پکتیا " همراه شوند و بی خیال منطق و آمار و واقعیت ها فاز تعطیلی خرد را پیشه سازند .
این روزها می گذرد ؛ اما در اوراق دفتری به نام تاریخ ، نقشی از ما به ثبت خواهد رسید .
برای من که بیش از هر زمان دیگر به پیروزی حق مردم بر ابلیس تقلب باورمندم ، مشاهده این مقابله دوران ساز از زوایای گوناگون ، مرور تاریخ یک ملت است . در این مرور بار بار به عمله استبداد بر می خورم که بر سینه مردمان نشانه رفته اند ، در سر سودای منفعت و بر لب زمزمه مصلحت دارند .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید