سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط فوزیه کوفی
اخبار
نمایش از 27 تیر 1393
پرینت


آیا سناریوی بن تکرار خواهد شد ؟

یادداشتی از : فوزیه کوفی
وقتی به‌گذشته‌های سیاهی تاریخی سرزمین خویش نگاه می‌کنم هزار تصویر تو در تو ومملو از جنایت، خُدعه و فریب، کشتن وبستن، صفحات تاریخ مارا آن‌چنان سیاه کرده است که دیگر هرگز نمی‌شود در آیینه‌یی تاریخ حقایق امروز و دیروز را دید و به‌آن نگاه کرد.

 

زیرا بحران امروز ریشه در گذشته‌هایی دُور دارد که هم‌چنان گذشته‌هایی تلخ و تراژدیک، امروز وفردای مارا درگرو خود گرفته است؛ اما خوش‌بختانه اکنون شهروند امروز به‌کمال خود آگاهی رسیده‌اند. دیگر دشوار است که دلال قدرت درمندوی سیاست، انسان امروز را بسان انسان دیروز معامله کند. حال همه حقیقت تلخ روزگار گذشته‌یی سیاه خودرا در پی بازخوانی تاریخ ومرور بر تاریخ سیاسی خود و نیز اسناد موجود درحافظۀ تاریخ، را دقیق از نظرگاه گذرانده‌اند.

آن‌گونۀ که شهروندان کشور باحضور گسترده‌ در انتخابات 93 تصمیم گرفتند یک‌نظام مردم‌سالار وعام‌پسند را در کشور نهادینه سازند. اما باتاسف که دستان تزویر درخفای شب آرای مردم را مورد دست‌برد قرار داد وصندوق‌ها برخود لرزیدند.اما دیری نگذشت نقاب‌ها در افتید به‌قول معروف مشت‌ها باز شد وچهره‌ها عریان. نشر وپخش ویدیو‌ها در رسانه‌ها روایت‌گر هزار حقایق تلخی بود که مردم تصورش را داشتند، ،درنهایت آهِ سحرخیران درماهِ مبارک رمضان به‌فلک رسید. آنانی‌که دربست تقلب را انکار می‌کردند خود معترف شدند که تقلب‌گسترده صورت گرفته است. واین رخداد جُرقۀ بود که مردم همه برای احقاق حقوق مدنی خویش با یک‌صدا به‌خیابان‌های آزادی وبرابری ریختند. همه‌گان درپی تحقق وتأمین عدالت شده‌اند. ونیروهایی دیگراندیش ومقاومت‌گرعلیه تقلب باهم بسیج شدند برای یک‌تحول عظیم وچرخش سیاسی واجتماعی، بدون هیچ مرز وتفاوتِ قومی وقبیله‌یی ازهرقوم وقبیله‌یی درخیمۀ لویه جرگه با حماسه آفرینی وهُمایش پُرشُور وقدرت‌مند دورهم حلقه زده‌اند.همه بایک‌صدا دربرابر تقلب سازمان‌یافته وکودتاهِ علیۀ آرای مردم از خود مقاومت پایداری نشان داده‌اند وحتا از داکترعبدالله عبدالله به‌تکرار خواستند که حکومت مردمی را به‌رهبری خود اعلام کند. نخبه‌گان سیاسی، نماینده‌گان مجلس وآگاهان امور، اعلام حکومت را به‌خیروصلاح کشورندیدند همه در فکر یک راه حل شده‌اند. سرانجام این بن بست وبحران ناشی از تقلب گسترده، پای وزیر خارجه ایالات متحده امریکارا به‌افغانستان کشاند، وی نیمۀ‌های شب به‌کابل آمد تاگرۀ کُور انتخابات را بازکند وبرای بن بست‌ پیش آمدۀ، راه حل دریافت کرد. که ظاهراً این راه حل شامل "راه حل فنی و تخنیکی - راه حل سیاسی- تشکیل دولت وحدت ملی" عنوان شده است. آقای جان‌کری بعد از دو روز مذاکرات نفس‌گیر باعبدالله عبدالله واشرف‌غنی احمدزی، نامزدهای دوردوم انتخابات ریاست‌جمهوری موفق شد که هردو را دریک کنفرانس خبری ظاهر سازد واعلام کند.

بربنیاد این توافق، راه حل تخنیکی شامل تفتیش بیش‌تر از 8 میلیون رأی استعمال شده که این تفتیش زیر نظر متخصصان بین‌المللی صورت خواهد گرفت وتمامی اوراق رأی‌دهی دوباره بازشماری می‌شود. و پس از پایان تفتیش هرکسی مقام ریاست‌جمهوری را بدست آورد، بلافاصله دولت وحدت ملی را ایجاد خواهد کرد. هرچند وزیرخارجۀ امریکا به‌این بن بست وبحران انتخاباتی نقطۀ پایان گذاشت وهم‌چنان خوش‌بینی‌هایی بوجود آمد ولی این آغاز یک پایان است، این توافق ابهام‌آمیز شباهت‌هایی زیادی باکنفرانس بن سال 2001 دارد که در آن روزگارهمۀ جریان‌های سیاسی داخلی باخوش‌بینی، آقای‌کرزی را به‌مسند ریاست‌جمهوری تکیه دادند. همه‌گان وی را تا ارگ ریاست‌جمهوری استقبال نموده‌اند. بیاد دارم که مارشال مرحوم از ایشان پرسید که نیروهایی شما کجاست؟ گفت همۀ شما نیروهایی من استید؛ اما تجارب تلخ نشان داد که بامرور زمان آدم‌های که اورا به‌قدرت رساندن وحمایت‌اش کرده‌اند. در فُرصت کوتاه همه را مثل دانه‌های شطرنج از روی تختۀ سیاست حذف کرد. .حال باید پرسید که توافق سیاسی و تخنیکی
برای پایان بن بست انتخاباتی افغانستان یک اشتباهِ سیاسی دیگر است.

فوزیه کوفی

نظرات   

 
0 #1 علی محمد 1393-04-29 10:37
آقای عبدالله اینبار هم فریب کرزی و اشرف غنی را خورده ، عقب نشینی تاکتیکی متقلبان ، در آخر توطئه فاش میشه و اشرف غنی اینبار میگه : دیدید تقلب نشده و من رئیس جمهور مورد تایید جامعه جهانی استم!
تقلب و خفه کردن آن با شعار مصلحت گرایی ترفند 280 ساله ی پشتونها بوده و هست و عاقبت آن چنان است که اکنون افغانستان در لیست بدبخت ترین کشورهای دنیاست.
آنها امید دارند عبدالله را با بازشماری و تقلب و مشروعیت دادن به اشرف غنی در حاشیه قرار دهند و مانند سالها پیش او را خفه کنند
همگی باید آماده هر چیزی باشیم از همی الآن.
آقای عبدالله نباید عقب بنشیند و بایستی حکومت خود را اعلان دارد.
از همین الآن باید مقدمات ارتش (یا ارتشهای) منظم و با مرکزیت متحد در شمال و ولایات آن آماده بشه مانند ارتش حزب الله و ارتش صدر در عراق و لبنان ، تا منافع مردم مظلوم مناطق تاجیک و هزاره و غیره ؛ برای همیشه تامین و تضمین بشه و البته به آمریکا و غرب هم تضمین شود که این دولت و ارتش در تضاد با منافع آنها عمل نخواهد کرد تا در نطفه آنرا خفه نکنند.
چه اشرف غنی و چه عبدالله رئیس جمهور اعلان شود وجود ارتش متحد و منظم در شمال به نفع منافع تاجیکان و هزاره هاست.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید