سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط محمود صیقل
اخبار
نمایش از 19 مرداد 1393
پرینت

چرا پروسه تفتیش و چرا حکومت وحدت ملی؟

یادداشت از : محمود صیقل ، عضو ارشد گروه  اصلاحات و همگرایی

در این شب و روز سوالاتی مطرح میگردد که چرا داخل پروسه تفتیش شدیم و چرا آماده تشکیل حکومت وحدت ملی با تیم رقیب انتخاباتی گردیدیم؟ در این نوشتار مختصر میخواهم در این موارد کمی توضیحات دهم.همه میدانیم که افغانستان فعلاً مرحله خیلی حساس انتقال امنیتی و سیاسی و اقتصادی را طی مینماید. تهدیدات امنیتی با تمام قوت باقی مانده است و هرروز هموطنان ما را به کام مرگ فرو می برد.

بنا به دلایل مختلف خزانه حکومت فعلی در شرف خالی شدن است و شاید ظرف چند ماه آینده ظرفیت پرداخت معاشات مامورین را هم نداشته باشد. رشد اقتصادی به شکل سرسام آور پایین رفته است و فعلاً شاید کمتر از 2% و حتی صفر باشد. در حدود نصف واجدین شرایط کار بدون شغل و عاید روز خود را شب مینمایند.

به همین خاطر بود که در جریان دو دور کمپاین انتخاباتی، ما به مردم گفته بودیم که در صورتیکه تیم اصلاحات و همگرایی به قدرت برسد حکومت فراگیر ملی را تشکیل خواهد داد تا باشد که با استفاده از تمامی ظرفیت های فکری و مسلکی کشور به چالش های مختلف رسیدگی نموده و مرحله انتقال را موفقانه سپری نمائیم. تیم رقیب ما نیز با کمی تفاوت عین وعده را داده بود. فلهذا تشکیل حکومت وحدت ملی ضرورت دور دوم را بی معنی نمی سازد. برخلاف رای مردم به هر دو تیم نشانه تائید شان از حکومت وحدت ملی بود. البته با این تفاوت که یکی برنده انتخابات شده و در راس قدرت در تعین پالیسی های کلان دست بالاتر میداشته باشد و دیگری در تطبیق آن پالیسی ها در سکتور های مختلف.

متاسفانه تقلبات سازمان یافته و گسترده، پروسه انتخاباتی را طولانی ساخته و پریشانی ها را زیادتر ساخت و رکود عجیب و غریبی را در همه کار ها بار آورد. برای ما خیلی مهم بود که از یک طرف از رای مردم دفاع نمائیم و از طرف دیگر اجازه ندهیم که اوضاع کشور از کنترول بیرون شود.

بعد از چند هفته تلاش پیگیر توانستیم تا به شکل مستند تقلب را در ابعاد مختلف آن تثبیت نمائیم اما ارگ، ارگانهای مربوطه دولتی و تعدادی از فعالین تیم رقیب که خود آرکستری تقلب را به عهده داشتند آماده نبودند تا به آن رسیدگی نمایند. فلهذا ما در دو راه عجیبی قرار گرفتیم و مجبوراً از جامعه جهانی خواهان کمک در رسیدگی به مشکل تقلب شدیم.

خوشبختانه پروسه تفتیش آرا به بالاترین سطح ممکن به راه افتاد. حال آخرین تلاش خود را می کنیم تا پروسه تفتیش تحت رهبری جامعه جهانی، دور از مداخلات متقلبین، پیش برود. در صورتیکه رای پاک از ناپاک جدا شود و در پهلوی رئیس دارلانشای قبلی کمیسیون انتخابات لااقل سایر کدر های تیم تقلب نیز تشخیص گردیده و به پنجه قانون سپرده شود، با عناصر پاک تیم مقابل میتوان در چارچوب یک حکومت وحدت ملی کار نمود تا باشد که این مرحله حساس کشور را موفقانه پشت سر گذاریم. مهم است که تقلب و تقلبکاران از بدنه نظام بیرون انداخته شوند در غیر آن حکومت وحدت ملی به مشکل روبرو خواهد شد.

ناگفته نباید گذاشت که تیم اصلاحات و همگرایی قبلاً توانمندی خود را در همگامی و همگرایی با چندین کاندید مهم دور اول انتخاباتی و تیم های مربوطه شان در راستای تشکیل حکومت وحدت ملی تثبیت نموده است.

اینکه چه تضمینی برای تطبیق محتویات اعلامیه مشترک دو کاندید وجود دارد، فقط زمان آنرا نشان خواهد داد. ولی عجالتاً برای یک لحظه فکر کنید که پروسه تفتیش و تشکیل حکومت وحدت ملی وجود نداشته باشد، چه بدیلی میتواند افغانستان را از حالت حساس و شکنندهء انتقال موفقانه برون سازد؟

در صورتیکه مداخلات تقلب کاران در پروسه تفتیش ادامه یابد و این پروسه نتواند که رای های تقلبی را برملا سازد، بالای موضع خویش تجدید نظر خواهیم نمود. ضمناً، اینکه تیم مقابل در راستای تشکیل حکومت وحدت ملی چه نیاتی دارد در آینده روشن خواهد شد و در آن مورد هم موضعگیری ما ارتباط می گیرد به عملکرد های متقابل و شاید نوسانات خود را داشته باشد.

یک چیز روشن است، تیم اصلاحات و همگرایی با حمایت ملیون ها تن از مردان و زنان و جوانان عزیز در سراسر کشور برای سالیان طویل در حیات سیاسی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی افغانستان جداً مطرح خواهد بود.

با محبت فراوان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید