سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط احمد بهزاد
اخبار
نمایش از 09 شهریور 1393
پرینت


ملل متحد در پی چیست ؟
یادداشتی از :احمد بهزاد
پس از خروج اعتراض آمیز تیم اصلاحات و همگرایی از روند تفتیش آراء که در پی بی اعتنایی و خلف وعده نمایندگان یونیما نسبت به نکته نظرات تخنیکی این ستاد صورت گرفت ، رفت آمد نمایندگان جامعه جهانی به اقامتگاه رهبری اصلاحات شدت یافته است .


در میان مواضع متناقض همکاران بین المللی سه موضع قابل توجه است:
اول - ادامه یافتن روند تفتیش و اعلام نتایج مطابق جدول زمانی ارگ و بر اساس لایحه ابطالی که توسط کمیسیون و یونیما تدوین شده است .
دوم - طرح بی نتیجه اعلام شدن انتخابات و روی دست گرفتن راه حل سیاسی ( تقسیم قدرت میان دو تیم انتخاباتی بطور مساوی )
سوم - به تعویق انداختن نتایج تفتیش و آغاز گفتگوی مجدد ملل متحد با ستاد اصلاحات و همگرایی به منظور گنجانده شدن نظرات تخنیکی این ستاد در لایحه ابطال .

نظر اول در موضعگیری شتابزده یونیما در پی خروج تیم اصلاحات از روند تفتیش انعکاس یافت . این موضع که به نظر می رسد برای سنجش عکس العمل ستاد اصلاحات و کارایی راهکار تهدید در مقابل این تیم اتخاذ شده باشد ، عصر پنجشنبه پس گرفته شد .
نظر دوم از جانب یکی از دیپلومات های ارشد ایالات متحده امریکا در کابل مطرح شده است . بر اساس این نظر اعلام نتیجه تفتیش در حال حاضر کمکی به حل بحران انتخاباتی نخواهد کرد و منجر به واکنش های شدید خواهد شد . صاحبان این دیدگاه در پی این هستند تا دو طرف قضیه با عبور از نتایج انتخابات روی ایجاد حکومت مشترک - بر اساس توافقاتی که با حضور جان کری شکل گرفت - وارد یک گفتگوی جدی و سازنده شوند .
نظر سوم با تغییر رویه نمایندگی ملل متحد در کابل از ظهر پنجشنبه به بعد مطرح شده است . عصر پنجشنبه نماینده ملل متحد با یک تقاضا به دیدار حامد کرزی رفت . یان کوبیش از حامد کرزی خواست تاریخ تحلیف رئیس جمهور جدید را تا یک ماه دیگر به تعویق اندازد . همزمان با این تقاضا یونیما با فراموش کردن موضعگیری روز گذشته خود در برابر تیم اصلاحات ، از مسؤلان تخنیکی این ستاد تقاضا کرد تا گفتگو بر سر لایحه ابطال اوراق جعلی را مجددا آغاز کنند . قرار است روز جمعه گفتگوی مسؤلان بخش تخنیکی ستاد اصلاحات با یونیما بر سر گنجانده شدن پیشنهادهای تخنیکی این ستاد در لایحه ابطال انجام شود .

حال با توجه به نوسانات اینچنینی در موقف و موضعگیری های دفتر یونیما ، این پرسش مطرح می شود که یونیما در پی چیست ؟ یان کوبیش و همکارانش در کابل تابع هدایات و یا منتظر اشارات چه نهاد و مرجعی هستند ؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید