سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 13 شهریور 1393
پرینت


احمد ضیاء مسعود راست میگوید یا اصلاحات و همگرایی؟!

یادداشت از : پایگاه تاجیکان .

دو دسته رقیب در انتخابات اوغانستان، یک روز دشمن هستند ، یک روز دیگر دوست می شوند. این روزها ، اشتیاق دوستی و تب دشمنی شان هر لحظه و هر ساعت فراز و فرود می رود و مردم را در یک گیجی و سردرگمی عجیب و غریبی قرار داده اند .

 

آنچه برای ما مهم است موقف دسته اصلاحات و همگرایی می باشد . این دسته، بیش از هر کسی دیگر گرفتار تناقض گویی ها است و هم خودشان در ابهام و سردرگمی به سر می برند و هم مردم را گیج ساخته اند . کس نمی داند که اصلاحات و همگرایی به راستی دنبال چه چیزی سرگردان است ؟ ریاست جمهوری یا ریاست اجرایی؟!

از یکسو ، رهبران اصلاحات و همگرایی اعلامیه های پیهم نشر و پخش می کنند و مردم را به خیزش های سبز و نارنجی و چه و چه فرامیخوانند و چنان سخن می گویند که غیر از مقام ریاست جمهوری دیگر به هیج چیزی قناعت ندارند ، اما از سوی دیگر همین دوستان ما  بر سر کرسی ریاست اجرایی شب و روز چانه می زنند و همه اختلاف و جنجال شان با دسته رقیب برسر قوی ساختن مقام ریاست اجراییه می باشد. این کار شان مردم را به این گمان می اندازد که دسته اصلاحات و همگرایی شکست را پذیرفته است و به دنبال گرفتن همان چوکی ریاست اجرائیه هستند ، منتها تلاش می کنند که صلاحیت های رییس اجرائیه را بیشتر سازند.

هر چند که خود اعضای دسته اصلاحات و همگرایی این گمان زنی ها را نادرست می دانند و می گویند که چیزی کمتر از ریاست جمهوری را نمی پذیرند و تسلیم تقلب و زورگویی گروه رقیب و تسلیم فشارهای خارجی نمی شوند ، اما تلاش شان برای تقسیم قدرت و کم ساختن امتیازات و صلاحیت های رییس جمهور و یک شمار مسایل دیگر، چنین می رساند که اصلاحات و همگرایی چندان هم بی میل به گرفتن مقام ریاست اچرائیه نیست. چیزی که این گمان را بیشتر ساخته است ، سخنان اخیر احمد ضیاء مسعود در مورد این مساله است . احمد ضیاء مسعود ناراحت است که چرا عبدالله عبدالله کرسی ریاست اجرائیه را از او قاپیده است . از سخنان احمد ضیاء مسعود به روشنی پیداست که چانه زنی ها داکتر عبدالله صرف بر سر گرفتن کرسی ریاست اجرائیه است و نه چیزی دیگری . حالا به درستی معلوم نیست که آیا احمد ضیاء مسعود راست می گوید یا دسته اصلاحات و همگرایی که مدعی است جز ریاست جمهوری به هیچ چیزدیگر قناعت نخواهد کرد ؟! 

شک و تردید مردم وقتی افزونی می گیرد که دسته اصلاحات و همگرایی در برابر این سخنان احمد ضیاء مسعود هیچ واکنش روشن نشان نداده اند و هیچ ادعای او را رد نکرده اند.

برای رهبران اصلاحات و همگرایی لازم است که مردم را از نگرانی رها سازند و روشن بگویند که به راستی چه می خواهند. اگر شکست را پذیرفته اند و در پی گرفتن کرسی ریاست اجرایی هستند، این همه فراخواندن مردم به خیزش و قیام برای چه است ؟ اگر خواهان چوکی ریاست جمهوری هستند ، این همه چانه زنی و جانکنی برای قوی ساختن مقام ریاست اجرایی بخاطر چه ؟!

برای معلومات بیشتر ، توجه شما را به گزارشی از روزنامه " هشت صبح " جلب می کنیم که در همین مورد نوشته شده است :

روزنامه هشت صبح : احمدضیا مسعود، یکی از اعضای ارشد تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی، می‌گوید که پست اجرایی در حکومت آقای احمدزی برای وی در نظر گرفته شده بود اما تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، این چوکی را هدف قرار داده است.

آقای مسعود که امروز در یک نشست مشورتی با اعضای تیم تحول و تداوم سخن می‌زد، از کارکردهای تیم‌ اصلاحات و همگرایی در مدتی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتقاد کرد و گفت رهبری تیم اصلاحات و همگرایی انتظار نداشته باشد که میزان محبوبیت و مشروعیت سیاسی‌اش در میان مردم همیشه یکسان باقی می‌ماند. احمدضیا مسعود گفت که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری آرای آقای عبدالله بیشتر بود اما در دور دوم، ایتلاف‌های سیاسی و تغییر ذهنیت مردم باعث شد تا در دور دوم انتخابات آرایش پایین بیاید.

احمدضیا مسعود خواست‌های تیم اصلاحات و همگرایی مبنی‌بر دادن صلاحیت رهبری کابینه به رییس پست اجرایی را خلاف قانون خواند و گفت که این پست برای وی در نظر گرفته شده بود. وی گفت: «باوجود این‌که رای ما زیاد بود و در یک موقعیت بسیار بالایی قرار داشتیم همین پیشنهاد (ایجاد پست اجرایی) را هم بخاطر یک مصلحت بزرگ ملی قبول کردیم. تیم اصلاحات و همگرایی یگانه پیشنهادش هم همین بود که ریاست پست اجرایی باید به آنها داده شود. همین چیز را که من همرای داکتر صاحب اشرف‌غنی توافق کرده بودیم که باید برای من داده شود، در حالی که من هم از جمله همان برادران هستم، اما همین چوکی من را این‌ها (تیم اصلاحات و همگرایی) هدف قرار داد و گفته که باید همین پست به ما(تیم اصلاحات و همگرایی) داده شود.»

احمدضیا مسعود در این سخنرانی خود افزود که او بخاطر «مصلحت بزرگ ملی» و رضایت تیم اصلاحات و همگرایی از خیر ریاست پست اجرایی گذشته است. آقای مسعود تاکید کرد که او با گذشتن از خیر ریاست پست اجرایی، خواهان ثبات پیدا کردن کشور است. وی می‌گوید باوجود این‌که پست اجرایی برای تیم اصلاحات و همگرایی در نظر گرفته شده است، اما بازهم این تیم انتخاباتی به ایجاد تشویش‌ها و نگرانی‌های مردم دامن می‌زد. او با دادن صلاحیت رهبری کابینه به رییس پست اجرایی مخالفت کرد و به تیم اصلاحات و همگرایی هشدار داد که با تهدید نمی‌تواند به هدف برسد.

احمدضیا مسعود در این سخنرانی خود گفت که تیم اصلاحات و همگرایی خواهان این است تا با بدست گرفتن ریاست پست اجرایی، رهبری کابینه را نیز به عهده داشته باشد. وی همچنین گفت که این تیم تلاش دارد که نیمی از اعضای کابینه نیز از اعضای تیم اصلاحات و همگرایی باشد. احمدضیا مسعود خواست‌های تیم اصلاحات و همگرایی را «نازدانگی سیاسی» توصیف کرد.

احمدضیا مسعود با اشاره به اظهارات اخیر عطامحمد نور والی بلخ در مورد راه‌اندازی حرکت‌های سبز و نارنجی گفت که حالا وقت این حرکت‌ها گذشته است و کسانی‌که باعث ایجاد بحران بیشتر در کشور شوند، جواب «دندان شکن» دریافت خواهند کرد.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید