سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 18 شهریور 1393
پرینت


با نام مسعود، لبریز از افتخار می شوییم !
نبشته از : پایگاه تاجیکان .
با وصف همه نبردها ، پایداری ها، جانفشانی ها و ایثارگری های که کرده ایم، ما تاجیکان نزدیک به هزار سال است که در بخش های مهم سرزمین پهناور خویش زیر سیطرۀ شاهان و سالاران اقوام دیگر به سر برده ایم. این محروم بودن از قدرت و تحت حاکمیت دیگران زیستن ، تاثیرات ناگوار زیاد بر روحیه و رفتار ما در زمینه های خود باوری و آینده نگری و حق خواهی ، گذاشته است.

تلاش حاکمیت های بیگانه برای مسخ تاریخ و جعل هویت همگانی و خاک انداختن به روی آنچه که به ما تعلق دارد، مردم ما را در حالت بحران هویت و بحران اعتماد به نفس قرار داده است . چنان تلقین کرده اند ، چنان همه چیز ما را دزدیده اند ، چنان ما را از خود مان بریده اند که یا باید خود را در بیگانه ببینیم ، یا خود را هیچ پنداریم . این از خود بیگانگی ، محصول سالهای طولانی تحت حاکمیت و سیطرۀ دیگران به سر بردن است که برای ما تاجیکان دشواری های زیادی را به بار آورده است  و در حرکت ما به سوی حاکم شدن بر سرنوشت خویش بسیار اثر گذار بوده است. ما در کنار خیلی چیز های دیگر ، به این نیاز داریم که خود را بشناسیم و به افتخارات خود دست یابیم و به خویش باورمند شوییم . ما باید حس بی باوری ، خود کمتر نگری، خوی گرفتن به زیر دست بودن را از خود دور کنیم تا به اقتدار و شکوه از دست رفته خویش برسیم . ما باید بدانیم که تاجیکان مردمی اند که تاریخ و فرهنگ شکوهمند و سرشار از افتخار دارند . ما مردمی نیستیم که غلامی و زیر دست بودن و فرمانبر کسی دیگر شدن برای ما زیبنده باشد. ما شهروند و انسان درجه دوم نبودیم و اگر هم سالیان درازی از قدرت و شوکت محروم مان ساختند، نباید آن را به مثابه حس تحقیر شده گی در خویش پایدار سازیم.

  یکی از چیز هایی که ما به خاطر آن به خود باید ببالیم، داشتن قهرمانانی است که برای بهروزی و سرافرازی ما از جان خود گذشتند و حس تحقیر شده گی و خوار بوده گی را از ذهن و ضمیر ما دور ساختند. گرفتن نام آن قهرمانان بزرگ ، حس افتخار و حس اعتماد به نفس را در ما زنده می سازد. آن دلیران جانباز ، بخش جدایی ناپذیر هویت و هستی ما می باشند. یکی از آن بزرگمردان حماسه آفرین و همیشه زنده در خاطره و روان همگانی و ملی ما، شهید بزرگ و فراموش ناشدنی ، آمرصاحب ، احمد شاه مسعود قهرمان (رح) هست .

با گرفتن نام مسعود بزرگ ( رح ) ، ما لبریز از افتخار می شویم و آرزو می کنیم که  روح پاک و ستایش انگیز مسعود عزیز در فرد فرد ما حلول کند، که ما همه " مسعود " باشیم . چه هنگامی که مسعود بزرگ در کوهپایه های هندوکش هر روز حماسه های آزادیخواهی و سلحشوری و انسان بودن را می آفرید، چه پس از عروج روح ملکوتی اش، ما پسران نوزاد خویش را " مسعود " نام می دادیم و هنوز هم که سیزده سال از شهادتش سپری شده است  هر ماه و هرسال صدها و هزاران پسر نوزاد تاجیک " مسعود " نام می گیرند.  تنها در کشور تاجیکستان ، به ویژه  در چند سال نخست پس از شهادت آمر صاحب ، اگر به آمار نامگذاری پسران نوازد که در دفتر رسمی و دولتی ثبت شده  است نگاه کنیم ، از هر پنج پسر نوزاد ، سه تن شان ، " مسعود " نامگذاری شده اند . در خراسان ( اوغانستان) هزاران هزار  کودک و نو جوان به نام " مسعود " خوانده می شوند.  همین کار در میان تاجیکان دیگر کشور های جهان نیز صادق بوده است. حتی در کشور های اروپایی و امریکا و آسترالیا، شمار زیاد خانواده های تاجیک ، بر پسران نوزاد خود نام " مسعود " یا " احمد شاه " یا " احمد" را گذاشته اند تا نام و خاطره مسعود بزرگ ( رح ) را زنده نگهدارند و آرزوی داشتن  مسعود را در خانواده خویش به نمایش گذارند.

تردید نداریم که شهید احمد شاه مسعود ( رح ) ، قهرمان ملی کشور ، در میان همه انسان های عدالت پسند و آزادیخواه و واقع بین اقوام دیگر نیز ، چه در داخل و چه در خارج خراسان ( اوغانستان ) محبوبیت و شهرت نیک دارد و مردمان بسیاری به نامش افتخار می کنند و جهاد و جانفشانی اش برای آزادی و عدالت را می ستایند و دوستش میدارند.

در ستایش مسعود شهید ( رح ) ، در بزرگداشت او ، سخن بسیار گفته و نوشته اند. هر سال ، در سراسر جهان ، سالگرد شهادتش با شکوه افزون تر از پیش ، برگزار می گردد و هزاران نفر یادش را گرامی میدارند و با آرمان هایش پیمان خویش را تازه می سازند. امسال نیز در داخل و خارج خراسان ، مراسم بسیار بافر و شکوه سالگرد شهادتش را برگزار کرده اند و تا چند روز دیگر همایش های سالگرد شهادت مسعود ( رح ) در جا های مختلف برگزار  می شوند.  ما هم به مناسب سیزده همین سالگرد شهادت قهرمان بی همتای ملت خویش ، یکبار دیگر به همه همتباران و همدیاران ، به ویژه به همسر و فرزندان عزیزش ، تسلیت و تهنیت می گوییم . جایش بهشت برین و راهش روشن و پر رهرو باد .

ما همواره مدیون و سپاسگزار مسعود قهرمان ( رح )  می باشیم. هرچند که با نبودش چنان خالیگاه بزرگ و پهناوری در زنده گی سیاسی و مبارزاتی و معنوی مردم ما ایجاد شده است که هیچ کس دیگری نمی تواند آن را پر سازد، اما مسعود ( رح ) برای ما همیشه زنده است و ما از کارنامه شورآفرینش در پیکار امروزی خویش الهام و نیرو می گیریم .

چون هزاران مقاله و کتاب و نوار در باره مسعود بزرگ ( رح ) در دسترس همگان قرار دارد و خواننده گان گرامی می توانند برای شناخت بهتر قهرمان ملی به آن اسناد و نوشتار ها و نوار ها مراجعه کنند، ما زیاد پرحرفی نمی کنیم . خداوند ( ج ) روح پرفتوح مسعود عزیز را شاد داشته باشد و فردوس برین را ماوایش سازد. ما رزمنده گی و پایداری را از او آموخته ایم و برای آزادی و عدالت مبارزه می کنیم .

پایگاه تاجیکان

سه شنبه ، هژده هم سنبله ، سال 1393

نهم سپتمبر ، سال 2014

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید