سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 20 شهریور 1393
پرینت

نهم سپتامبر، روزی است که کشور تاجیکستان ، استقلال خود را جشن می گیرد. امسال ، بیست و سومین جشن استقلال تاجیکستان برگزار شد. ما این روز را به تمام مردم تاجیکستان و همه تاجیکان جهان خجسته باد می گوییم.هرچند که در طول سالیان، بیگانگان از هر سو آمدند و سرزمین های تاجیکان را به شکلهای گوناگون به چنگ آوردند ، یا به گونه ای مسالمت آمیز با تاجیکان همزیست شدند، یا به زور و جبر  مناطق  را غضب کردند  و  شمار زیاد مردم تاجیک را ناگزیر ساختند که  به کوه ها و جلگه های سخت گذار  پناه برند . سر انجام چنان شد که تاجیکان در سرزمین های خود، در وطن و ماوای خود، از سروری به رعیتی رسیدند . یا غلامان تورک بر ما حکومت کردند، یا مغولها ،اوزبیکها ، پشتونها و روسها.

پس از آن که بلشویک ها در آسیای میانه حاکم شدند ، جفا های فراموش ناشدنی را در حق تاجیکان روا داشتند. در یک فرایند استعماری سرزمین های تاجیکان به دیگران داده شدند. سمرقند ، بخارا و تاجیکند ( تاشکند) و غیره مناطق تاجیکان، در تصاحب ظالمانه اوزبیک ها درآمد. پس از بسیار تلاش و کوشش و مبارزه ، تاجیک های فرارودان تنها موفق به این شدند که یک توته گک بسیار کوچک از خاک خود را داشته باشند و در آن کشوری به نام تاجیکستان بسازند و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی صاحب استقلال گردند.

با وصف اینکه مهد فرهنگ و تاریخ تاجیکان، سمرقند و بخارای شریف هنوز در دست بیگانگان است، با وجودی که حقوق مردم تاجیک در ماوراالنهر از سوی روسها و اوزبیکها و دیگران پایمال شد، باز هم همین که سر انجام تاجیکها توانستند در یک بخش از خاک خود کشوری مستقل تشکیل دهند ، جای خوشی است. کسانی که از تاریخ و سرنوشت خونین و رنجبار تاجیکها آگاهی دارند و ظلم های که از سوی حاکمان بیگانه بر تاجیکان در جا های دیگر انجام می شود خبر دارند، قدر و ارزش کشور مستقل تاجیکستان را به خوبی میدانند و درک می کنند.

ما استقلال تاجیکستان را گرامی میداریم و امید ما این است که تاجیکستان بتواند بر دشواری های بی شماری که دامنگیرش است فایق آید و به یک کشور قوی تر، مرفه تر و پیشرفته تر تبدیل شود.

پایگاه تاجیکان

10 سپتامبر 2014

نظرات   

 
0 #1 kabuli 1393-06-20 21:37
ما خو مجبوریم. شما خانه خراب مردم ده کون اوغان چه دیدین؟ بروین سرزمین خوده با هم تباران تان یکی کنین و برای تان یک کشور ابرومند بسازید. ما اگه یک کشور تبار به مانند تاجیکستان می داشتم یا کل ما تلف می شدیم یا یکجای.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید