سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 30 شهریور 1393
پرینت

تاجیکها را فروختند!
یادداشتی از : پایگاه تاجیکان .
فرجام انتخابات اوغانستان، فرجام تلخ و درد انگیز است برای تاجیکهای که به مردم سالاری باور داشتند و به اصلاحات و همگرایی، رای دادند.
دردا و دریغا که رای مردم ما را، امید های مردم ما را ، در پای تقلبکاران قربانی کردند. دردا و دریغا که تاجیکها را به هیچ فروختند. جام زهر یک توهین بزرگ تاریخی و فراموش ناشدنی دیگر را به مردم ما نوشاندند.


ما حالا روی همه جزئیات نمی پیچیم . میدانیم که مردم همه چیز را به چشم خود دیدند و این قدر عقل و شعور دارند که در مورد ظلم امریکا، تقلب اشرف غنی و تسلیم شدن دوستان ما، داوری نمایند.
به باور ما ، در این معامله گری ها ، بزرگترین جفا در حق تاجیکها شد. بازندۀ اصلی این انتخابات،تاجیکها هستند . نگاه کنید:
رییس جمهور ، پشتون .
رییس اجرائیه ، پشتون .
معاون اول رییس جمهور ، اوزبک .
معاون اول رییس اجرائیه، پشتون.
معاون دوم رییس جمهور، هزاره .
معاون دوم رییس اجرائیه، هزاره.
اینها در راس حکومت و دولت قرار می گیرند. در میان شان یک تاجیک نیست. با این هم از ما تاجیک ها میخواهند که خوش باشیم و شکر خدا را بر جای آوریم که ان شاء الله  چند وزیر نمایشی از تاجیک ها هم در کابینه حضور خواهند داشت !
ما از کسی گلایه و شکایت نداریم . نه از امریکا ، نه از اشرف غنی ، نه از امرخیل و دیگر و دیگرانش ، از هیچکس ، نمی نالیم . داکتر عبدالله را هم ملامت نمی کنیم. هرکس منافع خود را در نظر گرفت و مطابق آن معامله کرد . اگر کسی تقلب کرد، اگر کسی به زور یک جاسوس و غلام حلقه بگوش خود را بالای مردم ما تحمیل کرد، اگر کسی آمد و مردم ما را فریفت و همه رای ها و آرمان های شان را در بازار تقلب و تسلیم لیلام کرد، کار خود شان بود و کردند. آنها ملامت نیستند. ملامت ، گناهکار ، سزاوار نکوهش و عقوبت و نفرین ، ماهستیم ، خود ما که به خود باور نداریم، پشت هر خس و خاشاک می دویم و اختیار خود را به دست هر کس و ناکس می دهیم . ما که خود ما سرنوشت خود را به بازی می گیریم، از دیگران چرا گلایه و شکوه کنیم ؟!
در این انتخابات، پشت اصلاحات و همگرایی دویدیم، اما بدون سنجش درست ، بدون طرح و برنامه ایکه منافع ما تاجیک ها در آن به گونه روشن تعریف و تضمین شده باشد.
هزاره ها اگر با عبدالله آمدند، اگر با اشرف غنی رفتند، یک برنامه و خواست مشخص و روشن داشتند و ما می بینیم که در این انتخابات در هر صورت هزاره ها برنده هستند .
اوزبکها هم که با اشرف غنی رفتند ، شرط و شرایط خود را داشتند، جنرال دوستم معاون اول رییس جمهور می شود و در کابینه چند وزیر خواهند داشت و بدون شک خیلی امتیازات مهم دیگر را هم بدست می آورند.
پشتون ها، رییس جمهور و فرمانروای ما شدند. بابایی خود را یکبار دیگر برما تحمیل کردند و به ریش ما خندیدند.
در این گیر و گرفت، در این بازی تاریخی که هر قوم دیگر دست پُر بیرون شد، ما تاجیکها چه به دست آوردیم؟!
بدبختانه ، هستند تاجیک های که با دیدن تمام این شکست و تلخی ،میخواهند این زهر را به نام شهد و عسل به خورد ما دهند و از ما توقع دارند که در مخالفت با این تسلیم شدن و خیانت تاریخی هیچ سخنی نگوییم ، فریبنده گی یک سراب خالی را ، دریای زلال زمین بخوانیم که همه تشنگی ها را فرو می نشاند و همه خشکسالی ها را جبران می کند و دنیا از برکاتش بهشت می گردد .
ما کاری به این نداریم که دیگران چه واکنشی نشان می دهند و پیروزی تقلب و فاشیزم را چه گونه ارزیابی می کنند ، اما تا آنجاییکه به ما بستگی دارد و تا حدی که ما منافع ملت تاجیک را تشخیص داده می توانیم ، از طریق این پایگاه ،  به همه خواهران و برادران تاجیک خویش هوشدار می دهبم که عاقبت این تحول ، برای ملت تاجیک خیلی خطرناک خواهد بود. نیاز نیست که همین اکنون و همین جا به شرح و تفصیل این جستار بپردازیم، اما این قدر می گوییم که اگر ما تاجیک ها تکان نخوریم و بیدار نشوییم و خانه تکانی سیاسی نکنیم و رهبری حرکت ها و جنبش های سیاسی و اجتماعی خود را به دست خویش نگیریم، با همین دنبال دیگران رفتن ، با همین خوشخیالی و عنان سرنوشت خود را به دست دیگران دادن، به بسیار زودی و تا چند صباحی دیگر، در بدترین موقعیتی که خیلی از ما تصورش را هم کرده نمی توانیم قرار خواهیم گرفت. این آغاز یک فرآیند پیچیده و زیانباری است که گشودن زاویه های گوناگونش در این نوشتار کوتاه میسر نیست.
با تکامل اوضاع سیاسی اوغانستان به مرحله و حالتی که ما می توانیم پیش بینی کنیم ، تاجیک ها ضربه پذیر ترین ملت خواهند بود که اگر به حال خود اندیشه نکنند و برنامه نسازند و آگاهانه پیش نروند، خیلی از آنچه را که اکنون دارند، از دست خواهند داد.گرگهای درنده ، شغالان و گرگسها در کمین نشسته اند و ما می دانیم که چگونه لحظه شماری دارند که ما را بدرند و با بلعیدن هستی ما خود را فربه سازند .
ما از جایگاه همین رسانۀ ملی و عدالتخواهی تاجیکان ، به همتباران گرامی خود ، به ویژه به نسل جوان تاجیک ، میگوییم که این شکست تلخ نباید سبب ورشکستگی روحی و روانی شما گردد. شما نباید دلشکسته و نا امید شویید. خواهش ما این است که بیایید ، ما تاجیک ها، خودما، با هم بنشینیم، روی سرنوشت خویش و دشواری های که داریم گپ بزنیم، برای خود یک راه و چاره بسنجیم، یک طرح و برنامه بسازیم و با استواری و بردباری به سوی یک آینده روشن حرکت کنیم.  اگر این طور پراگنده باشیم، بی برنامه و بی سر و سامان باشیم و خود را به دست تقدیر بسپاریم و هیچ کاری برای دگرگون سازی این وضعیت ناجور و خراب خود نکنیم ، باور کنید که ما با ضربه های که از چهار سو  میخوریم ، برباد می شوییم .
در کشوری که همه اقوام دیگر، فرد فردش ، قومگرا و حتی قومپرست هستند و در تمام موارد تنها به منافع قومی خود فکر می کنند و بدبختانه و سوگمندانه منافع خود را در ضعیف ساختن و به حاشیه راندن و حتی نابودی ما می جویند، برای ما خوب و معقول و منطقی و درست نیست که دست زیر آلاشه بنشینیم و سخن ها و شعار های کتابی و بسیار دور از واقعیت های کشوری خود را نشخوار کنیم و هنوز هم بی توجهی به وضعیت مردم تاجیک را برای خود یک افتخار بدانیم. ما اگر در فکر و در غم خود نباشیم ، دیگران، نه پشتون ، نه هزاره ، نه اوزبک و نه کسی دیگری در غم ما نمی شوند. این یک حقیقت است که قبول نکردنش تا کنون برای ما فاجعه های بسیار به بار آورده است و پس از این هم ما را تباه خواهد ساخت.
مهم این است که ما تاجیکها از این شکست های پی در پی چه درسهایی می گیریم و پس از امروز به کدام راه روان می شوییم ؟
با سپاس
پایگاه تاجیکان
یکشنبه 30 شهریور/ سنبله 1393
 21 سپتامبر 2014


نظرات   

 
0 #1 طاهرـ یک تاجک از کاب 1393-06-30 23:50
واما چه باید کرد ؟

درمقابل تعرضات و حملات پشتونها بر زبان، تاریخ وبلاخره هویت ما، گاه گاهی، بعضی اعتراضات وجواب های را می شنویم. اما این واکنش های ما در مقابل این حرکات خصمانهُ پشتونها بصورت قطعی کافی نیست. این خاموشی مرگبار و عدم یک واکنش دندان شکن و متاداوم ازطرف ما باعث تشویق پشتونهابرای تعرضات بیشتر شده و میشود۰
بدون شک، پشتونها میخواهند که تسلط خود را برتمام کشور ما وبر سر ما تحمیل و تحکیم نمایند. پشتونها میخواهند که بطور عام و تام سرنوشت ما را بدست گرفته و با خواست خویش رقم زنند. این حملات و تعرضات شان ابعاد گسترده داشته و کار یک یا دو نفر نیست. این افکار که « پشتونها باید همیشه در قدرت باشند، پشتونها صاحبان یا باشندگان اصلی این کشور استند و دیگران از جاهای دیگر مهاجرت کرده اند وغیره» درذهن شان خیلی عمیق تهداب گذاری شده است۰
اگر گذشته های دور را کنار بگذاریم و نگاهی بر چند دههء اخیر کنیم، می بینم که پشتونها طرز تفکر کاملاً جدا گانه از ما دارند و ا صلاً نمی خواهند که در یک کشور، زیر یک قانون،طور مساویانه و برادرانه با دیگران زندگی صلح آمیز کنند۰
پشتونها از هر وسیله ممکن برای بقدرت رسیدن و حفظ آن استفاده کرده و خواهند کرد. آنها از راه زور، حیله و نیرنگ ، فریبکاری و بلاخره با هر وسیلهُ ممکن، میخواهند برای همیشه قدرت حاکم باشند. پشتونها برای احاده، تحکیم و گسترده ساختن قدرت پشتونها از انجام هیچ اعمال غیر انسانی دریغ نخواهند کرد. آنها پلان های گسترده ای برای برآوردن این اهداف شان در سر دارند و فعالانه در اجرای آن در کارند۰
همین حالا پلان های آشکار و نه چندان آشکار خود را به ضد ما، پیش چشمان ما، به عمل در می آرند و کسی نیست که حتی انتقادی کند۰
ما تاجک ها رهبری که برای حفظ منافع تاجک ها برزمد، نداریم. اما نباید مانند چوچه های گنجشک منتظر مادری باشیم که دانهُ در دهن ما ریزد. ما توده های تاجک اگر خود بیدار شده دست بکار شویم میتوانیم نیروی عظیمی در مقابل این خود خواهان دزد و زورگوهان بی منطق شده از خود، فرهنگ، تاریخ و آزادی خود بطوری مؤ ثری دفاع کنیم۰
این پلان های شوم و خطرناک شان که همین حلا در حال پیاده شدن استند، بطور نمونه، قرار ذیل است:
بازگو کردن
 
 
0 #2 سلیم 1393-06-31 08:10
سلام، شما در یک مقاله تان نوشته کرده بودید که (خدا نکند که داکتر عبدالله و همراهانش پس از یک سکوت مطلق چندین روزه ، در رسانه ها ظاهر شوند و به مردم بگویند که با در نظرداشت شرایط خاص اوغانستان و بخاطر سلامت جامعه و به خاطر تامین منافع عمومی ملت اوغان، اختلافات را پشت سر گذاشتیم ، فاصله ها را از میان بردیم ، موفق شدیم دولت وحدت ملی بسازیم و صلاحیت ها را مساوی تقسیم می کنیم، چوکی ریاست جمهوری را به جلالتمآب داکتر صاحب اشرف غنی دادیم و خود ما مقام شامخ و افتخار آفرین ریاست اجرائیه را گرفتیم ، تبریک ، زنده باد ، نعرۀ تکبیر و ....)
بدبختانه که همینطور شد و شاید در همین هفته یا هفته اینده داکتر بگویم یا نگویم، ولی به گفته پشتون ها، گل مرجان اعلامیه خواهد داد که پست ریاست اجراییوی را بخاطر اوغانستان و بخاطر تامین منافع قبول کردم، شرم است برایشان.
بازگو کردن
 
 
0 #3 یک افغانستانی قاطع 1393-07-04 19:14
سلام حضور دوستان گرامی.
با نوشته های مقاله تقریبا موافقم. اما علت اصلی را فکر کنم متوجه نشده اند. یگانه علت ناکامی قوم تاجیک در انتخابات کنونی شان نه از سبب تقلب است چون هردو تقلب را مدعی بودند و حقیقت هم هردو طرف بود، نه کدام سبب دیگر. همچنان طوری که تمام اقوام بر منافع خود میاندیشند، تاجیک ها نیز عین حس را دارند. اما انتشار ارمان گرایی و خود بینی در بعضی از بزرگان سبب اصلی این ناکامی است. اشرف غنی هم در دور گذشته آرمان گرایی کرده نتوانست بیشتر از 2% آرا را کسب کند. اما در این دوره با حقیقت گرایی توانست برنده انتخابات شود. همان گونه که قوم تاجیک حقایق خود را دارند، دیگر اقوام نیز بدون حقایق نیستند. و بدون پذیرش دیگر اقوام با حقایق شان حصوصا در شرایط که اکثریت آرا مورد بحث باشد همین گونه ناکامی ها را ببار میاورد. طوری که چهار دهه قبل خود گرایی های قوم پشتون سبب قیام دیگر اقوام به گونه دسته جمعی در مقابل شان شده بود، اکنون عین حرکت در مقابل تاجیک ها عملی شد. زمانی که ما در مقابل دیگر اقوام خصوصا پشتون ها جبهه گیری میکنیم و گاهی چنین و گاهی چنان خطاب میکنیم، پس جواب بالمثل را نیز باید انظارش را کشید. درحالیکه امکان موفقیت و اتحاد دیگر اقوام با تاجیک ها بیشتر از پشتون ها بود، گرچه آرای نسبتاً مطلق قوم شان نسبت به دیگر اقوام یکپارچه شد، و یکپارچگی شان خیلی پسندیده هم است، اما نتوانستند با دیگران حفظ اتحاد کنند. و اینکار را اشرف غنی انجام داد و بنابر نبودن تاجیک ها از اولین روز های دور دوم انتخابات هم پست اجرایی با صلاحیت های معادل معاونیت اول را برایشان بدهد، اما آقای عبدالله و همفکرانش این کار را در مقابل اوزبیک ها که در تکت شان نبود، هرگز نکردند. برای جبران این شکست باید از آرمان گرایی و خود بینی باید گذشت و حقیقت گرایی را پیشه کرد تا باشد دوباره همان اتحاد خود را با دیگران دریافت. ورنه حتی هندو ها که یک اقلیت مطلق در افغانستان هستند، در صورت امکان خوش دارند تا قدرت و حکومت را در دست داشته باشند. اما زمان آن گذشته که با امکانات جنگی یک اقلیت هم با تعداد اندک بتواند بر اکثریت مردم به تنهایی حکومت کند.
بازگو کردن
 
 
0 #4 پویا 1393-08-15 23:25
با سلام
در این انتخابات مرگ سیاسی دکتر عبدالله رقم خورد چون در انتخابات گذشته از حق و حقوق مردم بزرگ تاجیک چشم پوشی کرد و با وعده پول کنار رفت و در این انتخاب هم با این توافق ننگین جام زهر یک توهین بزرگ تاریخی و فراموش ناشدنی دیگر را به مردم ما نوشاندند.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید