سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط عبدالجبار آریایی
اخبار
نمایش از 02 مهر 1393
پرینت

توافق سیاسی ، آغازی برای زوال هژمونی قومی
نبشته از : عبدالجبار آریایی / رییس تیلویزیون میترا .
بعد از توافق سیاسی و اعلام اشرف غنی از طرف کمیسیون نا مستقل انتخابات به حیث رییس جمهور میلیون ها شهروندی که به داکتر عبدالله رآی داده بودند از وضعیت ابراز ناخرسندی نموده انتقادات شدید را متوجه رهبران و مدیران ارشد تیم اصلاحات و هم گرایی نموده پذیرش اشرف غنی را به حیث رییس جمهور خلاف

تعهدات و پاسداری از آرای مردم عنوان نموده آنرا معامله خاینانه خواندند. باید گفت که ابراز نظر حق هر شهروند است و باید آنها پاسخ خویش را درین قبال داشته باشند. من به حیث یکی از اعضای تیم اصلاحات و هم گرایی می خواهم حرف های با دوستان و شهروندان عزیزم داشته باشم. مسایلی را که می نویسم در پی توجیه عملکرد مدیران تیم اصلاحات و هم گرایی نیست. بلکه واقعیت های است که من عمیقآ در آن دخیل بودم.
نخست اینکه مدیران طرح برنامه تقلب و حمایت گران بین المللی شان که می خواستند با رای گوسفندی اشرف غنی را رییس جمهور مشروع و با قدرت و با صلاحیت های بی حد و حصر از طریق کمیسیون نا مستقل انتخابات اعلام نمایند- اما این طرح شوم شان با مقاومت مستمر و استراتیژیک اعضای تیم اصلاحات و هم گرایی و جنبش ضد تقلب نقش بر آب شد .
۱- اشرف غنی حالا نه تنها که یک رییس جمهور منتخب نیست بلکه لقب Messenger of Fraud یا پیامبر تقلب را در پنج سال پیش رو با خود حمل می کند.
۲- قدرت سیاسی برای اولین بار با مشروعیت جامعه جهانی ۵۰/۵۰ تقسیم می شود.
۳- ساختار نظام سیاسی طی دو سال آینده با تعدیل قانون اساسی تغیر می کند. استبداد قومی را در هم می شکند و امپریالیزم داخلی را نابود می کند.
۴- انتخابات و سرانجام مقاومت رهبران تیم اصلاحات و هم گرایی توانست ذهنیت سازی ها و روایت های کاذب را در محور قوم اکثریت از هم بشکند و برای جامعه بین المللی ثابت سازد که تاجک ها در افغانستان اکثریت قومی هستند و می توانند در حفظ ثبات و خلق بحران نقش اساسی داشته باشند. و بدون تاجک ها نمی شود ثبات سیاسی را در افغانستان تضمین کرد.
۵- توزیع شناسنامه های برقی که می تواند در نفوس شماری کشور کمک اساسی نماید یکی از تعهدات دیگر توافق نامه سیاسی است که رییس جمهور برآمده از توافق سیاسی را ملزم به اجرای آن می داند.
۶- تغیر ساختار نظام انتخاباتی یکی از مواردی دیگریست که حکومت آینده را مکلف به اجرا آن نموده است. باید اضافه نمود که توافق سیاسی تضمین بین المللی دارد. سفارت امریکا در کابل به نمایندگی از دولت ایالات متحده امریکا و یان کوبیش به نمایندگی از سازمان ملل متحد به حیث تضمین کننده گان در پای توافق نامه سیاسی امضا نموده اند.
بحث دیگر اینکه اگر گمان کنید که جامعه بین المللی و اشرف غنی به مسایل ذکر شده پابند باقی نمی مانند- من می خواهم این اطمینان را به شما بدهم که مردم قدرت به اجرا گذاشتن این مسایل را دارند. (زور مردم زور خدا (ج) است.

با توجه به حمایت گسترده منطقه یی و جهانی که در پشت سر اشرف غنی بسیج شده بود و دلایلی را که برای رییس جمهور شدنش پشت سر هم گذاشته بودند. و با توجه به ارتباط ضعیف تیم اصلاحات و هم گرایی و نداشتن حمایت سیاسی از هیچ کشوری شما چقدر توقع داشتید و دارید. به هر صورت آینده مربوط به نسل نو و رهبران تیم اصلاحات می شود که چگونه عمل می کنند. اگر مدیریت خوب با دید استراتیژیک صورت گیرد بدون شک توافق سیاسی که صورت گرفته قدمی است برای پیروزی مردم افغانستان و آغازی است برای زوال استبداد و هژمونی قومی در کشور عزیز مان.

نظرات   

 
0 #1 Taher 1393-07-13 04:17
آزموده را آزمودن خطاست. این ها جز به منافع شخصی خود به چیزی نمی اندیشند. اگر قراربود کشور را با خارجی ها تقسیم کنیم پس این ده ها سال جنگ برای چه بود
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید