سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

Error in function redimToSize: The image could not be resized because the size given is larger than the original image.

Error in function saveImage: There is no processed image to save.

سیاسی

نوشته شده توسط مجیب مهرداد
اخبار
نمایش از 09 مهر 1393 بازدید: 3804
پرینت

یک حرف منصفانه درباره لطیف پدرام نشنیدیم
یادداشتی از : مجیب مهرداد
امروز لطیف پدرام می خواهد موضع خودش را درباره وضعیت جاری سیاسی اعلام کند. این امر سر و صداهای زیادی را بلند کرده است. عده ای او را به این دلیل مناسب برای رهبری اپوزیسیون نمی دانند که گویا یک شخصیت جهادی نیست،

 

یعنی برای اپوزیسیون بودن باید کلاه پکول بر سر داشته باشی وگرنه اپوزیسیونی شکل نمی گیرد. عده ای او را ضد پشتون می خوانند، عده ای او را دوست حاجی قدیر و لالی که هردو وکیل پارلمان اند. من شخصن در مواردی مخالف مواضع لطیف پدرام بوده ام و هنوز هم هستم و حتا با خودش هم حرف هایم را زده ام و شماری از دوستان می دانند، اما می خواهم چند مورد را روشن کنم.
مورد اول: اپوزیسیون بودن نه کلاه گرد می خواهد و نه کدام وثیقه مذهبی، نه تنها یک حزب یا احزاب که افراد نیز می توانند به چهرهای شاخص مخالف سیاست های یک حکومت مبدل شوند، یعنی این کار نه مشکل قانونی دارد نه مشکل اصولی، نه مشکل اخلاقی و نه هم مشکل دینی.
مورد دوم: من آشنایی نزدیکی با لطیف پدرام دارم، لطیف پدرام اگر هرچی باشد ضد پشتون نیست. دفاع از حق تاجیکان به گونه غیر ریاکارانه به معنای دشمنی با پشتون نیست، این گونه نیست که تنها آنانی دوست پشتون ها بوده می توانند که خود را افغان بگویند و وحدت ملی را قلقله کنند و یا برعکس مثلن داکتر غنی به خاطری ضد تاجیک نباشد که این مساله را در ملای عام مطرح نمی کند، اما همه ما از پشت صحنه سیاست ریاکارانه و کثیف افغانستان خبر داریم که هیچ کسی در این وطن ملی فکر نمی کند، همه در پی تامین منافع گروهی، قومی، سمتی، زبانی و غیره اند، بنابر این صحبت های حق خواهانه پدرام با زبان واضح و روشن اصلن به معنای ضدیت با هیچ قومی نیست و امروز ده ها آدم نکتایی پوش خوش کلامی در این وطن هست که وحدت ملی را خوب قلقله می کنند اما فاشیست اند و سیاست تبعیض و حذف در دستور کارشان قرار داد.
مورد سوم: واقعن می خواهم از شما بپرسم که حاجی قدیر و لالی با دیگران چی تفاوت دارند که دوستی با آن ها گناه نابخشودنی است؟ مردم با هزار آدم کش و جانی و قاچاقبر تجارت مشترک دارند هیچ کس چیزی نمی گوید، بسیاری کسانی را که امروز ما رهبر می خوانیم زیر نظر داکتر خلیل زاد به موافقت نامه ننگین بن تن دادند و حتا کسانی چون داکتر مهدی و حفیظ منصور را به جرم طرح مسایل عدالت خواهانه تهدید کردند تا ننگین ترین معامله را با آدم هایی که هیچ حرف شان معلوم و صادقانه نبود ببندند، آن وقت رفاقت پدرام با لالی این قدر جنجال ساز شده است؟ پدرام رفیق آن ها بوده است و هنوز هم این رفاقت ممکن است ادامه داشته باشد ولی پدرام در پارلمان در حضور لالی مسایلش را هم مطرح می کرد. پدرام در هیچ دوره ای نگفته است که پدرمه پوهنتون کشت و با پوهنتون هم دشمنی ندارد. با لالی و حاجی قدیر رفاقت دارد شریک تجارت قاچاق مواد مخدر که نیست با آن ها، پدرام دزد نیست، حق مردم ره نخورده است، خانه و بلندنگ و قصر ندارد حالا اگر ادعای اپوزیسیون بودن می کند عیبش در کجاست؟ جای کسی را که تنگ نمی کند، می توان چند تا حزب مخالف حکومت داشت. من شخصن بر حسب مصلحت ها با شماری از مواضع لطیف پدرام مخالفم، اما برای من ثابت کنید که تحلیل های پدرام نادرست اند، بیایید با هم بحث می کنیم. صرف نظر از مصلحت های سیاسی، حالا حکومت وحدت ملی هم به وجود آمده است و نگرانی از بی نتیجه ماندن مذاکرات دیگر وجود ندارد.
این که تا چی پیمانه لطیف پدرام می تواند تشکیلات بسازد و توان رهبری آن را داشته باشد یک بحث است اما هیچ اشکالی ندارد اگر خودش را اپوزیسیون حکومت کنونی بخواند.

نظرات   

 
0 #1 ظهیر 1393-09-30 23:22
با سلام من یک پشتون هستم سوچه و به تمام عیار ازطرف مادر ازپشتون های هلمند از طرف پدر از پشتون های قندهار . اما با حرف ها و برنامه های آقای پدرام بطور کامل موافق هستم . تشکر ازینکه به خاطر نجات وطن شجاعانه سینه سپر کردید . :roll:
بازگو کردن
 
 
0 #2 هارون خراسانی 1393-10-25 10:08
فرمودهشما و آنجه نبشته اید بجاست. در شرایط کنونی تاجک ها رنج می برند و نیازی به یک رهبر دارند و ما همه میخواهیم که داشته باشیم. اما آقای پدرام درست است نسبتآ فهمیده، فا جرئت خوش تیپ خوش قواره است. اما اعتماد خودرا در بین مردم از دست داده. حزب ساخت و چه شد کنگره اش> در شورای ملی عضویت حاصل کرد خاموش ماند. حالا قد علم کرده و مردم میگویند که باز بخاطر اخذ موقف در دولت خیانت ملی سهیم شود. بنا بهتراست که یک رهبر شایسته که مورد اعتماد مردم تاجک باشد انتخاب شود و یک ضرورت مبرم در برابر فاشیست های قبیله ایست که جرئت داشته باشد. دید یک بار اگر جنرال دوستم نمی بود ده صد ها سوراخ پنهان می شد.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید