سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاۀ تاجیکان
اخبار
نمایش از 10 مهر 1393
پرینت

پاشانی تاجیکها و پریشانی ما
یادداشت از : پایگاۀ تاجیکان .
دوستان و عزیزان تاجیک ، برادران و خواهران گرامی ،
پس از به دار آویختن مردم سالاری و پیروزی اشرف غنی فاشیست، پس از خیانتی که به ملت و مردم تاجیک شد، اینک ما شاهد یک بحران خطرناک در میان خود تاجیکها هستیم که باعث پریشانی و نگرانی ما شده است .


تاجیک ها که در فرآیند طولانی و ملال انگیز انتخابات خیلی متحدانه پیش رفتند، در صف اصلاحات و همگرایی قرار گرفتند و به داکتر عبدالله رای دادند، اکنون پس از رویکار آمدن دولت خجالت ملی ، تاجیک ها با واکنش های متفاوتی که در برابر این رویداد دارند ، به چندین دسته و گروه و جناح های کوچک و بزرگ تقسیم شده اند و یک حالت پاشانی و پراگنده گی در میان مردم تاجیک در حال به وجود آمدن و گسترده شدن می باشد. این بیشتر شدن از همپاشیده گی تاجیکان ، مایه پریشانی برای هر تاجیکی خواهد بود که برای همبستگی و سر افرازی ملت تاجیک می اندیشد و مبارزه می کند.

ما از راه این پایگاۀ مردمی تاجیکان ، از تمام برادران و خواهران تاجیک خویش خواهش می کنیم که در این زمان بسیار حساس هوشیاری خود را نگهدارند و از صبر و شکیبایی کار بگیرند و به رخ یکدیگر  تیغ و شمشیر نکشند. ما شاهد هستیم که تبلیغات بسیار تخریبکارانه بر علیه شخصیت های مطرح تاجیک در این روزها اوج گرفته است و  خود کوبی و بی اتفاقی و کینه توزی تاجیک ضد تاجیک در هر سو به چشم میخورد. یک نگاه شتابان به برگ های رخنامه ها و رسانه های اجتماعی ، این مساله را برای ما به خوبی روشن می سازد.

به جوانان عزیز تاجیک می گوییم که نارضایتی شما ، دلگیر شدن تان و گلایه ها و شکایت ها و بیزاری های تان به جا و درست و قابل درک می باشد، اما این حالت نباید شما را به سرحدی برساند که دوست و دشمن را از هم تمیز نکنید و به شخصیت های ملی تاجیک و بزرگانی که مانند شما از این همه خیانت و تقلب دل افگارند و احساس بیزاری دارند،بتازید و خود تان هم  به دهها گروه و دسته تقسیم شویید. این کار درست نیست .

بدبختانه وضع طوری آمد که ما اکنون با چشمان باز می نگریم که تقلب و خیانت و زورگویی بر روی نعش رای و باور ما جشن پیروزی برپا کرده است و ما در برابرش خلع سلاح هستیم و کاری کرده نمی توانیم . می بینیم که اشرف غنی با گسترده ترین تقلب و نفرت انگیز ترین رفتار ، توسط خارجی ها ، بالای ما حاکم شده است، اما کدام حرکت اعتراضی در برابرش براه نیفتاد. آمدند، رای مردم را خوردند ، به ریش مردم خندیدند ، به قانون شکنی ، به فساد اخلاقی بی نظیر ، به تقلب و خیانت آشکارا ، به خودفروشی ، مهر تایید گذاشتند، ولی آب از آب تکان نخورد. این حالت ، این ننگ و خجالت را تحمل کردن ، به راستی که سخت و توانفرساست. اما باید متوجه باشیم که در واکنش نشان دادن به این وضع ، تیشه را نگیریم و به ریشه خود نزنیم . تفرقه و پاشانی و چند دستگی و جنگ و کشمکش در میان خود تاجیکان اصلن و به هیچصورت به سود ما نیست . ما باید تفاوت برداشت ها و اختلاف نظر ها را در میان خود مان به صورت درست و معقول و متمدنانه اش حل و فصل کنیم. از جنگ و نزاع و دشمنی با یکدیگر باید بسیار جدی بپرهیزیم .توهین کردن شخصیت های مطرح تاجیک ، طعنه زدن و دشنام دادن و تبلیغات دشمنانه به راه انداختن بر علیه هر کدام از بزرگان تاجیک که باشد ، از نظر ما ، مردود و ناروا می باشد. این کار ها ، تنها و تنها به دشمنان ملت تاجیک سود می رساند و هیچ فایده ای برای ما تاجیکان نخواهد داشت . نقد نظرها و دیدگاه ها و کارکرد های اشخاص و گروه ها ، یک مساله  و حق هر یک از ماست. اما مسایل را شخصی ساختن و به شخصیت انسان ها تاختن ، مساله دیگریست که  کار درست و منصفانه و تاجیکانه نمی باشد.

تاجیک های گرامی ، خیلی هوشیار باشید که دشمنان رنگا رنگ ما در کمین نشسته اند و از این پاشانی و پریشانی ما خیلی خوش می شوند و چه بسا که در ایجاد این فضای زهر آگین و شدید ساختن اختلافات در میان تاجیکان، همان دشمنان سوگند خورده ما نقش و دست دارند و ما به ساده گی و بی توجهی ، کاری می کنیم که آنها آرزویش را دارند، یعنی از همپاشیدن اتحاد و همبستگی نیم بند و شکنندۀ تاجیکان

بیایید که دشمن را به سر خود خوش نسازیم و بیشتر از این به خود زخم نزنیم. زمان آن است که به فکر راه و چاره شوییم ، غم این را بخوریم که آیندۀ ما به مثابه یک ملت و مردمی که از چهار سو زیر ضربه قرار داریم  در این کشور فلاکت زده چه می شود؟!

باسپاس

پایگاۀ تاجیکان

پنجشنبه دهم میزان 1393

2 اکتوبر 2014


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید