سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان / شورای تاجیکان
اخبار
نمایش از 15 آبان 1393
پرینت

فوتور از امیر حبیب الله خان کلکانی پاد شاه تاجیکتبار اوغانستان

امروز ، پنجشنبه ، پانزده هم آبان / عقرب ، در شهر کابل ، همایش بزرگی برگزار گردید برای بزرگداشت از شهید حبیب الله خان کلکانی پادشاه تاجیکتبار اوغانستان که هشتاد و پنج سال پیش توسط دست پرورده گان انگلیس ( نادر غدار و همدستانش) به دار آویخته شد. این همایش بزرگ به ابتکار گروه تدارک" شورای عالی همبستگی تاجیکان " فراخوانده شده بود و سخنرانان اصلی این محفل آقایان عبداللطیف پدرام نماینده مجلس  ، عبدالحفیط منصور نماینده مجلس ، داوود کلکانی نماینده مجلس و انجنیر ذکریا نماینده مجلس و شماری از استادان دانشگاه و شخصیت های فرهنگی بودند.

 

برای آگاهی کسانی که هنوز از مساله به درستی خبر ندارند ، باید بنویسیم که امیر حبیب الله خان کلکانی در برابر حکومت افراط گرای امانی یک قیام توده ای و مردمی را رهبری می کرد و موفق به سقوط دادن دولت شاه امان الله گردید. این نخستین فرد دهقان زاده تاجیک بود که پس از به قدرت رسیدن پشتونها و ساخته شدن کشوری به نام " اوغانستان" حاکمیت قومی پشتون را سرنگون ساخت و پادشاه شد. اما ، انگلیس ها در یک بازی شیطانی با اتکاء به نیرو های اجیر داخلی از مردمان جنوبی، نگذاشت که حکومت امیر حبیب الله خان کلکانی بیشتر از 9 ماه دوام کند. در اثر جنگهای که بر علیه امیر حبیب الله  از سوی دست پرورده گان و اجیران انگلیس سازماندهی شد، پایتخت سقوط کرد و به دست غلامان حلقه به گوش انگلیس افتاد . امیر حبیب الله کلکانی به سوی شمالی عقب نشینی کرد و به مقاومت ادامه داد . محمد نادر که بر پایتخت حاکم شده بود، دست به یک دسیسه و خیانت بزرگ تاریخی زد. بر حاشیه قرآن محید تعهد نامه نوشت و آن را امضاء و مهر کرد که میخواهد با حبیب الله کلکانی روی صلح صحبت کند و هیچ آسیبی به وی نمی رساند. از حبیب الله کلکانی درخواست کرده بود که به کابل بیاید و با پادشاه جدید گفتگو کند. امیر حبیب الله خان کلکانی بنا به عقیده راسخ که به قران پاک داشت و باور نمی کرد که کسی به آن حد نامرد و خاین و غدار باشد که بر قرآن مهر کند و ضد آن عمل نماید. با همین خوشباوری ، امیر حبیب الله کلکانی با جمعی از یاران و همراهانش به کابل آمد و محمد نادر غدار ، با نامردی تاریخی او را گرفتار کرد و به دار آویخت.

( در این فوتور ، به دار آویختن امیر حبیب الله خان کلکانی را با جمعی از یارانش می بینید)

پس از به شهادت رساندن امیر حبیب الله خادم دین رسول الله ، مردم شمالی و کهدامن و دیگر مردمان تاجیک ، توسط نیروهای اجیر منگلی و جنوبی ، به سرکرده گی محمد گلخان مهمند و دیگر فاشیست های پشتون، تاراج شدند. خاطره های تلخ هجوم منگلی ها و کشتار های نادرخانی تا امروز در ذهن مردمان تاجیک شمال زنده است.

دولت های خاندان محمد زایی و تاریخ نویسان دولتی و سرکاری ، تا توانستند از امیر حبیب الله کلکانی یک چهره مسخ شده ، بد نام ، بدکار ، دزد ، رهزن ، فریب خورده انگلیس و یک انسان بی بند وبار و غیره و غیره به تصویر کشیدند و او را به نام " حبیب الله بچه سقاو  دزد مشهور شمالی " مشهور ساختند. دولت های نادرشاهی و ظاهرشاهی و دیگر پشتونهای که پس از آن ها به قدرت رسیدند، حتی حاضر نشدند که جای گور شدن جسد امیر حبیب الله کلکانی و یارانش را به مردم نشان دهند. تا همین امروز ، امیر حبیب الله خان کلکانی که یک جنبش بزرگ توده ای - دهقانی را رهبری کرد و به مدت 9 ماه پادشاه کشور بود، قبر و گورستان مشخصی ندارد. هرچند که تاجیکان به طور عموم و مردم کهدامن و شمالی به طور خاص ، در این چند سال اخیر پیوسته خواهان شناسایی محلی که امیر شهید حبیب الله خان کلکانی در جا دفن است شده اند و میخواهند که استخوان ها و خاک آن شهید را در یک محل مناسب با احترامی که شایسته مقامش است دفن کنند، اما دولت های دستنشانده و پوشالی تا کنون به این مساله توجه نکرده اند. همایشی که امروز در کابل برگزار شده بود ، در طی صدور یک قطعنامه ، باز هم خواهان باز شناسی و به خاک سپاری بازمانده جسد امیر حبیب الله کلکانی شده اند . 

این هم متن قطعنامه همایش امروز :

 

به نام خداوند جان و خرد
قطعه نامۀ نشست امروز پنجشنبه مورخ/ 15ام آبان/عقرب 1393 خورشید

موضوع:
«سیری در زندگی و عملکرد سیاسی شهید امیرحبیب الله کلکانی»!
خواست جدی مردم به ویژه شورای عالی همبستگی تاجیکان افغانستان، از رهبری حکومت افغانستان این است که:
1- آرمگاه شهید امیرحبیب الله خان کلکانی تثبیت، واضح و روشن گردد؛
2- خاک تودۀ آن بزرگ زاده اصیل، گردآوری، بازشناسی و در یکی از تپه های بلند شهر کابل با تشریفات ویژه و رسمی انتقال داده شده و مجددا به خاک سپرده شود؛
3- دولت افغانستان، طی فرمان رسمی، نصب و جابجای تصاویر آن بزرگ مرد تاریخ را در کنار سایر شخصیت های ملی و سیاسی کشور در تالارها و محلات رسمی صادر و منظور نمایید؛
4- نشست امروزی که در پیوند به زندگی و عملکرد سیاسی امیر برگزار شده بود، اعضا حاضر در این نشست مکلف اند که کمیسیونی را با ترکیبی از صاحب نظران، دانشمندان و اعضا مجلس نمایندگان، تعیین نماید تا برای بنیادگذاری مقبره ای آن مرد بزرگ تدابیر لازم و برنامه های جامع را تدوین نمایند؛
5- در صورت بی تفاوتی و بی توجه ای رهبران دولت افغانستان در قبال این موضوع، مردم خود به صورت گروهی در زمینه اقدام خواهند کرد.

با عرض ارادت
شورای عالی همبستگی تاجیکان افغانستان

 

در پایان ، قطعنامه ای در این پیوند بیرون داده شد که اینک به خدمت شما خواننده گان گرامی پیشکش می گردد :

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید