سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار
نمایش از 23 آذر 1393
پرینت

ما نه حرامی هستیم نه اوغان !
یادداشتی از : درویش دریادلی .
جنرال واحد طاقت، یکی از فاشیست های افراطی پشتون، یکبار در ماه قوس سال 1392 در یک برنامه تیلویزیون " ژوندون " گفته بود " کسی که میگوید افغان نیستم ، حرامی هست" . حالا باز هم دیروز ، تاریخ بیست و یکم ماه قوس سال 1393 در تیلویزیون یک ، برنامه 100 روز پس از تحلیف ، ظاهر شد و سخن سال پیش را بار بار تکرار کرد و همه مردمان غیر اوغان را " حرامی " خواند .


هرچند آقایان " آثار حکیمی " و " نظری پریانی " که در آن بحث تیلویزیونی با واحد طاقت شرکت داشتند، خیلی خردورزانه ، فرهنگمدارانه و منطقی سخن گفتند و حماقت و جهالت جنرال فاشیست پشتون را در برابر چشمان میلیون ها نفر ببینده تیلویزیون آشکار ساختند و سنگ تمام گذاشتند، اما با آن هم ، من نیز یک اشاره به این مساله می کنم .
تمام پایه و بنیاد منطق فاشیست های اوغان / پشتون این است که چون نام کشور ما " اوغانستان " یعنی محل زندگی اوغانهاست، پس هر کس که از اوغانستان است ، اوغان هست. این مساله در قانون اساسی نیز به همین شکل درج می باشد.
در مقابل ، ما می گوییم که نام کشور غلط و جعلی و تحمیلی و ساخته و پرداخته انگلیس هاست. ما در اصل همین نام منحوس را هم قبول نداریم و میخواهیم این نام از سر کشور ما برداشته شود. چون همین نام ، خودش مایه فساد و شر و نفاق است. فاشیست ها هرقدر که خود را توته توته کنند ، هرکس می داند که "اوغان" تنها و تنها پشتونها هستند. اوغان یعنی پشتون . خود جنرال طاقت پارسال این مساله را در تیلویزیون ژوندن به بسیار خوبی و روشنی بیان کرد که اوغان یعنی پشتون و اوغانستان یعنی پشتونستان . گفت که ما میتوانیم بگوییم اوغانستان / پشتونستان . جلال آباد پشتونستان ، مزار پشتونستان ! ( مراجعه کنید به سخنان طاقت در تیلویزیون ژوندن ، قوس سال 1392 ).
کشور ما می تواند نام آریانا را داشته باشد، می تواند به نام خراسان برگردد، می تواند ایران شرقی خوانده شود ، میتواند باختران و کوهساران و دهها نام غیر قومی دیگر داشته باشد ، اما اوغانستان نام درست برایش نیست. در سرزمین ما ، غیر از اوغانها چندین ملیت دیگر هم زندگی دارند. اوغان ها ( پشتون ها ) یک اقلیت هستند و هشتاد در صد نفوس کشور ما ، مردمان غیر اوغان می باشند. این که آمدند و نام یک اقلیت را بالای کشور گذاشتند، یک اشتباه و یک خیانت بود. این طوق لعنت نام منحوس" اوغان " را ما از گردن کشور خود به دور می اندازیم و عطای اوغانها را به لقای شان می بخشیم . اول نام را بالای کشور غلط ماندند، حالا آمده اند و از همان نام غلط و جعلی و تحمیلی برای ما یک هویت غلط و پوک میخواهند بسازند .
وقتی که خود نام کشور غلط و جعلی و تحمیلی باشد، ملحقات و مشتقات آن نیز غلط و جعلی و تحمیلی است. نام " اوغان " را هم که میخواهند بالای همه باشندگان کشور ما تحمیل کنند، غلط و جعلی است و ما آن را قبول نداریم . غیر از خود اوغان ها ( پشتونها) دیگر هیچ کسی اوغان نیست و فاشیستها نمی توانند نام قوم خود را بالای دیگران تحمیل کنند. این اوغان سازی تحمیلی ، همان گونه که آقای نظری پریانی به زیبایی روشن ساخت ، هم خلاف دستور و تعلیم قرآن پاک است و نیز با عقل و منطق و علم و دانش بشری جور در نمی آید. تحمیل کردن یک هویت قومی بالای همه انسان های یک جامعه که هویت های گوناگون خویش را دارند ، یک جنایت است . فاشیزم برهنه و آشکار است .

اوغان بودن ممکن است برای خود اوغانها ( پشتونها) یک چیز زیبا و قابل افتخار و شکوهمند باشد، اما برای کسانی که اوغان نیستند و هویت ملی و قومی خود را دارند، اوغان شدن نه تنها که کدام ارزش و افتخاری خلق نمی کند، بلکه مایۀ سرافگندگی نیز می باشد. چون هویت باختگی ، یک امر ننگین است و هیچ انسان با فرهنگ حاضر نخواهد شد که هویت خود را از دست دهد و در هویت یک قوم دیگر حل شود. اینکه جنرال طاقت و همفکرانش و همتبارانش در همان هویت زاده شده اند و اوغان می باشند ، مساله جدا ست. آنان چاره ندارند جز اینکه اوغان بمانند. ما به طاقت و همفکرانش توصیه می کنیم که به جای تحمیل کردن هویت قومی خود بالای دیگران ، بروند و بکوشند که لکه های دهشت افگنی، انتحار ، کوکنار و هزار مرداری دیگر را از " نام مقدس افغان " بزدایند و به جهانیان یک تصویر خوب و زیبا از آن ارائه بدارند. ما هیچ مخالفتی با نام " اوغان " برای خود اوغانها نداریم، اما حاضر نیستیم که هویت خود را رها کنیم و هویت اوغان را بر خود بنهیم .
سخن آخر این که ما نه حرامی هستیم ، نه اوغان . ولی واحد طاقت هم حرامی هست ، هم اوغان . این هر دو نام و لقب به خودش مبارک باشد !

نظرات   

 
+4 #1 کابلی 1393-10-06 23:06
تنها افتخاری که در این ماتمکده بری ما مانده همین است که افغان نیستیم. افغان در دنیای امروز یعنی وحشی گری
بازگو کردن
 
 
+3 #2 خراسانی 1393-10-10 05:36
بله در مسلک نوچه های یهود ما حرامی هستیم:

قومی که برای انگلیس و یهود مزدوری نکنند، کسانی بابردن آبروی اسلام و رسول الله مبارک پروژه های دشمنان اسلام را در خانه های مسلمانان عملی ننمایند و آنهای که برای رسیدن به قدرت از هیچ نوع خوش خدمتی ومزدوری به انگلیسها ویهود دریغ نکنند، در مذهب پشتون ها حرامی هستند.
پشتون ها باید از بردن نام اسلام و دین خجالت بکشند. این طایفه نامرد چی آبروی برای دین و اسلام گذاشته است که بیایند بیست وپنج میلیون مسلمان را حرامی بخوانند. حرامی ملاعمر است، راکتیار است، کرزی و متقلبان ودزدان مشهور وطن هستند، نه صاحبان اصلی این کشور پر افتخار.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید