سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط فریاد هرات
اخبار
نمایش از 18 بهمن 1393
پرینت

عامل عمده ناامنی هرات!

برگرفته شده از : برگ رخنامه " فریاد هرات " .
ورود بی حساب و کتاب و غیر قانونی پشتون های پاکستانی زیر نام مهاجر و یا بی جاشده گان به داخل افغانستان و به خصوص بخشی از آنها در هرات با حمایت حکومت قومی طالبانی کرزی، زنگ خطر جدی بود که بارها هشدار داده شد.

حتی رفت و آمدهای دو سال اخیر اشرف غنی احمدزی به حیث رییس کمیسیون انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان، زمینه حضور شماری از غیر هراتی را در این شهر فراهم کرد تا در طرح های امروز مورد استفاده قرار گیرد. شاید تا چندی پیش از هر کسی که درباره امن ترین ولایت کشور سوال می گردید؛ نام ولایت هرات را به عنوان امن ترین ولایت کشور ذکر می کرد اما نقشه های غرب با همکاری عده ای از متعصبان و غیرهراتی ها این موضوع را عوض کرد.
در طول تاریخ زمامدان کشور ما متاسفانه وسیله ی بودند برای پیش برد اهداف دولتمردان آمریکا و انگلیس. بعد از جدا شدن پاکستان (1947) از بدنه هند؛ کشور بریتانیا مناسبات دیپلوماتیک خود را با دولت پاکستان تقویت نمود و تاکنون این روابط شان پابرجاست با یقین میتوان ادعا کرد که دولت پاکستان در بین کشورهای آسیایی با اعتمادترین دولت برای انگلیس و بعد برای آمریکاست و به همین دلیل آمریکا و انگلیس برای پیشبرد اهداف سیاسی خود در منطقه از پاکستان کار میگیرند و پاکستان از دولت مردان افغانستان.
برخی از آگاهان مسایل سیاسی معتقدند جابجای مهاجرین می تواند حربه ای از سوی پاکستان باشد، تا بتوانند با اعزام نفوس خود به غربی ترین منطقه افغانستان، نفوذ خود را در سراسر کشور ما از شرق تا غرب گسترش دهند و طرح پشتون کردن سراسر افغانستان را که از آرزوی دیرینه پاکستان برای الحاق افغانستان جز یکی از ایالاتش است، روزی تحقق یابد. به این اساس پاکستان با شعار وجوع مشترک قومی و دینی زمامداران افغانستان را همواره فریب داده و آنها را تابع مرام خود مینمایند تا جائیکه اخیرا" بنام بی جا شدگان گروه های تا دندان مسلح را در نقاط مختلف این کشور بخصوص در مناطق غیر پشتون افغانستان جایگزین کردند که 80 فیصد شان تبعه پاکستان هستند. نه تنها حاکمان فاشیست و یا خود فروخته ما جلو ورد این گروه ها را نگرفتند بلکه به آنها همکاری علنی نمودند و دل شان خوش است که از نژاد پیغمبر (پشتون) هستند. امروز از همین گروه ها در هرات با اخذ مبلغ ناچیز از دست های خارجی و یا داخلی چهره های مورد هدف را به راحتی ترور میکنندو در بسا موارد عوامل عمده جنگ، ناامنی، اغتشاش، دزدی، و اختطاف از همین گروه افراد سر میزند واینکه چه کسانی از این وضیعت استفاده میکنند برای مردم روشن است.
دغدغه ی بسیاری از صاحبنظران هراتی در چند سال اخیر این بود که انتقال اقوام پشتون و حتی عده ای از پاکستانیها به این منطقه باعث ناامنی و ایجاد تنش و درگیری در هرات خواهد بود که اکنون این اتفاق افتاده است.
اما متاسفانه دیگر در هرات شخص متنفذ و بزرگی نبود که بتواند از این دسیسه جلوگیری کند. حکومت با همکاری مولوی خدادا شخص متنفذی دینی متاثر از ایده های قومی گروه ها بی جاشدگان را در منطقه شیدایی هرات جابجا و مسکن گزین ساختند و به همین دلیل هم اکنون مشاهده می گردد که در این ولایت، رنگ ناامنی و بوی جنگ بیشتر به مشام می رسد.
در این میان همان عده ی محدودی که پیش از این نگران به هم خوردن تناسب قومی در ولایت هرات بودند، بر این باورند که کشور در شرایط سخت و حساسی به سر می‌برد و باید از فعالیت‌هایی که منجر به نزاغ میشود جلوگیری به عمل آید تا دیگر مردم دچار آسیب نشوند و منافع ملی نیز حفظ شود. از همین جا لازم میدانم اعلام کنم که والی که در آینده به هرات تعیین میشود یک پشتون مصاب به مرض تعصب خواهد بود تا حکومت بوسیله او طرح فاشیزم پاکستان را در این منطقه حفظ و تعقیب کند. این حرف را از فریاد هرات به یاد داشته باشید.
پیش از این هرات جزو امن ترین مناطق افغانستان بود، ولی از روزی که به دستور اشرف غنی در سمت رییس روند انتقال قدرت، پاکستانی ها و پشتونهایی که به ظاهرا افغانستانی می باشند، شروع به مهاجرت به این ولایت نمودند و بعضا محلات هرات را با پولهای کلان خریداری نمودند، دیگر از آن بافت یکپارچه هرات خبری نیست و روز به روز احساس ناامنی و غربت در میان شهروندان اصیل این ولایت افزایش می یابد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید