سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط حمید مهرورز
اخبار
نمایش از 08 اسفند 1393
پرینت


پنجشير در غمت شريكيم

نبشته از : حمید مهرورز
کاشکی چاره ای در آن بودی

که ز تو چشم بد نهان بودی  ( نظامی )
در روز هاى سخت، آسانى را در پنجشير يافته ام. در روز هاى نااميدى، افسرده گى، شكست و بى چاره گى، طعم اميد و نشاطِ مقاومت و چاره انديشى را در پنجشير چشيده ام. اضطرابِ گريز در برابر موج تروريزم جهانى و طالبى را در پنجشير از تن تكانده و روح پايمردى، عيارى، جوانمردى و ايستاده گى را در آنجا بازيافته ام.


پذيرايى و مهمان نوازى بى نظيرى را در سخت ترين اوضاع و احوال، بى آن كه انتظار و توقعش را داشته باشم، در پنجشير تجربه كرده ام؛ پذيرايى كه در چنان حالاتى تنها از عهدهء عياران و جوانمردان و ايثارگران برميتواند آمد. ما راهِ گريز ميجستيم و گوشهء امن در كشورِ ديگر، ولى آنان مى ايستادند، مقاومت ميكردند و چون "درختان بلندِ سرِ گردنه" ايستاده شهيد ميشدند. ما "پاى گريز" داشتيم و آنان "دستِ ستيز"، با آن هم، لقمهء نان شان را با ما تقسيم ميكردند.
هر چه از اين گونه حرفها در بارهء پنجشير بگويم، كم گفته ام. پنجشير بر گردن تاريخ ما و من به عنوان يك فرد عادى حق بزرگى دارد.

امروز پنجشير عزادار است. روح مقاومِ پنجشير را قدرت طبيعت درهم كوفته است. پنجشير آزاد و سربلند و با نشاط را، زمستان افسرده گى فراگرفته است. سرور و شادمانى زنده گى را غمِ مرگ پوشانده است؛ اما:

به آواز گفتند کای سرفراز
غم و شادمانی نماند دراز
فردوسى

پنجشير همه در غمت شريكيم. غمان و اندوهان را از كنارت دور ميخواهيم. ميدانيم كه سختى هاى بسيار ديده اى. اما همانند فولاد آبديده، سختى ها تو را آب نكرده است، تو سختى ها را آب كرده اى. اين بار طبيعت بردبارى ات را مى آزمايد. سرشارى ات را به چالش ميكشد. اما از اين آزمون نيز پيروز بدر مى آيى. هر چند دشوار ترين آزمون، آزمونِ مرگ و اندوهِ از دست دادن عزيزان است؛ اما:

"اندیشه چو دانش است می باید داشت
اندوه چو روزی است می باید خورد"

تو آن يل آزموده، آن فولاد آبديده و آن نامورِ گرم و سردِ روزگار چشيده اى، پس اين سختى و اندوهِ جانگداز را نيز پُشتِ سر خواهى گذاشت و به خوبى اداره خواهى كرد.
نامت نامى و يادت گرامى باد!
كاش از دستِ من نيز كارى برايت ساخته بود!

نظرات   

 
0 #1 garin 1394-01-28 20:43
از طرف تمام مردم غرب ایران تسلیت میگم
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید