سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط محمد عالم ایزدیار
اخبار
نمایش از 11 اسفند 1393
پرینت


دو روز با مأتم داران ،

شنبه ويكشنبه ٩ و١٠ حوت مصادف به ١و٢مارج ٢٠١٥
یادداشتی از : محمد عالم ایزدیار
در اثر حادثهء سرازير شدن برفكوچ در ولايت پنجشير يك بار ديگر اين خطهء قهرمان پرور شهادت هاي جمعي فرزندان خود رابه تجربه گرفت ، من از دوران جهاد و مقاومت سه مورد دفن دسته جمعي شهدا را به ياد داشتم واين بار چهارم است كه عزيزان زادگاهم دسته دسته به خاك سپرده ميشوند. صبر وشكيبايي واستواري مردم و مصيبت ديده گان وكساني كه فرزندان، برادران، والدين و نزديكان شان را از دست داده بودند برايم حيرت انگيز بود.دره عبدالله خيل :، كار بازگشايي سرك تا قريه غني خيل پيش رفته بود واسكواتور ها شب هنگام نيز مصروف پاك كاري برف سنگين بودند تا جاده باز شود و مردم متضرر كمك شوند وتنها چرخ بالها مقداري بسته هاي كمكي را از هوا پرتاب ميكردند و زخمي هارا انتقال ميدادند. ديكر خود مردم محل بسان روزگاران جهاد ومقاومت كمر همت بسته بودند و شهدا را از زير اوار برف و خاك در هواي سرد وطاقت فرسا بيرون اوردند و مراسم جنازه و تدفين را بجا اوردند، در قريه ارغچ بالا ٢٢ تن ، در ارغچ پايان ٥ تن و در قريهء مرجان ٢ تن شهيد و ٧ زخمي به جاي مانده است. كمك هنوز به مردم نرسيده است منتظر باز شدن راه اند تعدادي از افراد دلسوزوخير كمك هاي خودرا فرستاده اند نه تنها مردم پنجشير كه از ولايات واقوام مختلف باهم برادر كشور ، درين دو روز شوراي مردم كوهدامن ، انجينر مجيد از ولايت لوگر، سناتور پشتون از ولايت خوست ، شوراي مجاهدين افغانستان، وزارت امور زنان، كمك هاي شان را فرستادند و خودشان هم به تسليت دهي و همدردي با مردم پنجشير با تحمل زحمات زياد تشريف اوردند ، اعضاي جامعه مدني كشور با احساس و دلسوزي به واخرين نكته كار درجادهء عمومي پنجشير زحمت كشيدند و در مراسم دعا خواني شركت جستند.

ولسوالي خينج: روز يكشنبه مراسم قاتحه خواني برگزار كرده بودند، در قريهء اشكشو ٩ شهيد، در قريه سفيد چهر ودلندور٧ شهيد

قريه تل پريان: ٢٤ شهيد كه امروز جنازه هاي ١١ تن را به خاك سپرديم و روز گذشته ١١ تن ديگر را دفن خاك نموده بودند و هنوز ء٢ جسد دريافت نگرديه است ومردم به كاوش ادامه ميدهند، راه تا يك كليومتري محل حادثه باز شده است و ممكن است تا فردا تكميل شود. چند قريه در معرض تهديد جدي برف كوچ قرار دارد كه أهالي ان بايد بيرون كشيده شوند، مردم تقاضاي انداخت توپ وراكت را به دامنه هاي اين منطقه داشتند تا مصوون بمانند وبرف سقوط نمايد.

در اريو يكي ديگر از قريه هاي پريان دو روز قبل برفكوچ سرازير شده است و ٦ تن شهيد و ٧ تن زخمي شده اند راه اين دره هنوز بند است وفقط از طريق هوابعضي كمك ها به أهالي اين قريه ميرسد.

مردم پريان اجساد شهدا را در هر چهار قريه كرپيتاب ، پس مزار، كلكوا و شالكچه از زير اوار ها بيرون اورده و به خاك سپرده اند سرك پريان تا نزديك دو ابي خاواك پاك وباز شده است كار به شدت جريان دارد تعداد وحجم برفكوچ ها زياد است و پاك كاري را به كندي مواجه ساخته است.

هنوز از تعداد شهدا ومقدار خسارات در ولسوالي ابشار اطلاع دقيق به دليل بسته بودن راه و دوردست بودن قريه جات و نبود ارتباطات تلفوني در دست نيست.
براي بازگشايي سرك هاي اصلي ولسوالي هاي ابشار و پريان يك هفته وقت را خواهد گرفت براي پاك كاري جاده هاي فرعي قريه جات ودره هاي جانبي را به جاده اصلي و ولسوالي ها وصل ميكند حد اقل اگر امكانات لازم در اختيار قرار داده شود سه هفته را در بر خواهد گرفت،

سرك ولسوالي شتل هنوز بسته است وبه اسا س تفاهم ايكه با والي ولايت صورت گرفت بزودي كار اغاز ميشود لطف خداوند كه درين ولسوالي و ولسوالي هاي عنابه ورخه برف كوچ تلفات انساني ندارد اما جاده هاي قريه جات هنوز بسته است.

برف باري سنگين ٤٠ فيصد درخت هاي ولايت پنجشير اعم از مثمر و غير مثمر را از بين برده است و زراعت وكشت را در چند ولسوالي بصورت جدي اسيب رسانيده است، مواشي مردم تا پنجاه فيصد از بين رفته است، سرك پخته در چندين نقطه تخريب و اسيب شديد ديده است مكاتب ومساجد نيز در چندين قريه منهدم شده اند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید