سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط بنیاد شهید مسعود (رح)
اخبار
نمایش از 11 اسفند 1393
پرینت

(گزارش تفصیلی بنیاد شهید مسعود از ولایت پنجشیر)
درود بر روح همهء شهدای حوادث برف باری اخیر در سراسر کشور:
پنجشیرِ یخبندان؛ زیر تهدید بالفعل و بالقوه ی برف کوچ، سیلاب، رانش زمین:
"افغانستان همه دردمند است و در حدود 20 ولایت از برف باری اخیر متاثر می باشد، اما این روزها پنجشیر تلخ ترین روزهایش را می گذراند و بیشترین صدمات وخسارات را متحمل گردیده است."
بنیاد شهید مسعود، بمنظور بررسی و رسیده گی به مناطق آسیب دیده ی پنجشیر و تدوین اقدامات لازم، هیأتی را تحت ریاست احمدولی مسعود، رئیس عمومی بنیاد و برخی فعالین مدنی و مجاهدینی که به اراضی آسیب دیده آشنایی داشتند، برای ارزیابی وضعیت مردم در آن مناطق و چگونگی کمک رسانی به آنان به پنجشیر گسیل نمود.


هیأت به تاریخ 28 فبروری به پنجشیر رفت و پس از ملاقات با والی و رهبری کمیته هماهنگی کمک ها به آسیب دیده گان و اخذ معلومات دقیق به درۀ عبدالله خیل به منظور مشاهدۀ وضعیت روستا های آسیب دیده عازم آن منطقه گردیدند. جاده های منتهی به دره عبدالله خیل توسط برف کوچ کاملاً مسدود گردیده است و هیأت ناگزیر بود حدود یک نیم ساعت راه را پیاده برود تا به روستا های آسیب دیده برسد. پس از این که هیأت با بازمانده گان شهداء، خانواده های آسیب دیده و مردم منطقه صحبت نمودند، عبدالله خیل را به عزم مناطق خینج و سفیدچیر ترک نمودند. در این مناطق نیز هیأت با خانواده های آسیب دیده و اهالی آن مناطق در مورد تعداد شهدا، زخمی ها و آسیب دیده های این حادثه صحبت نمودند و معلومات دست اول را جمع آوری کردند. پس از سفید چهر هیأت تصمیم داشت تا به مناطق آبشار، خاواک، تل، آریب و پریان برود اما به دلیل مسدود بودن راه های منتهی به آن مناطق، نتوانستند به مناطق متذکره بروند و برای جمع آوری اطلاعات دقیق، مقایسۀ، تحلیل و ارزیابی آن ها به کسب معلومات از شاهدان عینی، مردم منطقه که هنوز هم گاه گاهی از طریق تیلفون امکان تماس برای شان میسر است و همچنان منابع رسمی و دولتی پرداختند. در مجموع یافته ها و نتایج ارزیابی های هیأت موارد ذیل را از این فاجعۀ انسانی نشان می دهد:
• عبدالله خیل: در درۀ عبدالله خیل، روستا های ده دادو، ارغج و مرجان بیشترین آسیب را از این برف کوچ دیده اند. در مجموع 29 نفر در این سه روستا شهید گردیده اند و 16 نفر زخمی شده اند. 20 باب منزل رهایشی مردم در این روستا ها کاملاً تخریب گردیده و صدها رأس مواشی در جریان برف کوچ تلف شده اند.
• خینج و سفید چیر: در خینج روستای اشکَشو و در سفید چیر روستای ده لندور بیشترینه آسیب را از این برف کوچ دیده اند. در این دو روستا 26 نفر شهید گردیده اند، همرا با تعدادی زخمی، منازل تخریب شده و مواشی تلف شده.
• تل: در روستای تل که یکی از روستای های دور افتاده پنجشیر است، جمله 24 نفر در اثر بهمن شهید گردیدند. جادۀ منتهی به این روستا را برف کوچ مسدود نموده است و حدود یک کیلومتر راه باید پاک کاری شود تا این روستا دوباره به جادۀ اصلی وصل گردد. اما شب برگشت هیات از پنجشیر، جمعی رضاکاران جوان برای کمک عازم تُل شده بودند.
• خاواک: ارتباط با روستای خاواک کاملاً قطع است. حدود ده کیلومتر جاده توسط برف کوچ مسدود شده است. تمام آنتن های تیلفون در این منطقه خاموش شده اند و هیچ نوع معلومات دقیقی از روستای خاواک وجود ندارد. امروز (اول مارچ) چندتن از اهالی محل تصمیم گرفتند تا خود را پای پیاده به روستای خاواک برسانند و زمینۀ نشست چرخ بال را در آن منطقه ارزیابی کنند، تا در صورت امکان چرخ بال ها کمک های بشری به مردم این روستا انتقال بدهند.
• آریب: جادۀمنتهی به منطقۀ آریب نیز توسط برف کوچ مسدود گردیده است، قرار اظهارات باشنده گان محل در جادۀ میان کربش خانه و آریب که حدود ده کیلومتر طول دارد، در چهل جا برف کوچ سرازیر شده است. تلاش ها برای فرستادن چرخ بال به منطقه بی نتیجه بوده است، چون به دلیل موجودیت برف سنگین در منطقه امکان این که چرخ بال در آنجا نشست کند وجود، ندارد. به دلیل مسدود بودن راه و عدم دسترسی هیأت به منابع دست اول در منطقه، امکان کسب اطلاعات دقیق در مورد وضعیت مردم آریب و تعداد تلفات فعلاً وجود ندارد.
• پریان: پریان بیش از هر منطقۀ دیگر در پنجشیر از این برف کوچ آسیب دیده است؛ روستای های چون پس مزار، کُرپیتو، شال کچه و کُرمرزابیگ بیشترینه آسیب را دیده اند. و قریهء بزرگ کوجان مورد تهدید قرار گرفته است. قرار آخرین اطلاعات حدود 38 نفر در پریان شهید شده است و همین اکنون ده ها خانواده در منازل خویش در محاصرۀ برف قرار دارند و در برخی مناطق ضخامت برف از سطح بام خانه ها فراتر رفته است. ارتباط تیلفونی با پریان تأمین است و همچنان چرخ بال می تواند آنجا نشست کند. به دلیل مسدود شدن مسیر دریا در برخی مناطق پریان، دریا از بستر اصلی خود جدا شده است و به طرف منازل مردم رو آورده است که اگر چارۀ این وضعیت نشود، احتمالا طی روز های آینده آب وارد منازل مردم شود و خانه های باقی مانده را تخریب کند. این خطر بیشتر در روستای پس مزار متصور است. ضمناً مردم و مواشی در پریان از دسترسی به آب آشامیدنی محروم اند؛ که این نیز خطر دیگری است که زنده گی مردم و مواشی را در ریان تهدید می کند. در پریان بسیاری از مردم قراء و قصبات به ساحات دیگر بیجا شده اند.
• ملسپه: در روستای ملسپه در قول گشا حدود 5 نفر از مردم گجر شهید شدند.
• ولسوالی آبشار: راه های منتهی به مناطق آسیب دیده ی آبشار مانند روستاهای قله تری، ایلف شفی، شهر غلغله، قلات و راه های مواصلاتی به قول پرنگال کاملا مسدود می باشد. هیچ امکانی برای رفتن به منطقه وجود ندارد. شاهدان عینی به اعضای هیأت گزارش دادند که برف حدود دو متر در آبشار باریده است و امکان نشست چرخ بال نیز مساعد نیست. قرار آخرین اطلاعات که عصر امروز (اول مارچ) در اختیار هیأت قرار گرفت، سه برف کوچ دیگر بعد از ظهر همین امروز در مناطقی از آبشار فرود آمد، چهل باب منزل مسکونی کاملا تخریب و خانواده ها بیجا شده اند. به وسایل تخنیکی نجات و همچنان اسکواتور بیشتر، مواد غذایی و لباس گرم ضرورت عاجل می باشد. تا حال اطلاع دقیق از تعداد شهداء و متضررین این منطقه وجود ندارد.
• مجموع تلفات انسانی، تخریب منازل، تلفات مواشی، تعداد بیجا شده گان تاهنوز بطور کامل معلوم نیست. در صورت تأمین ارتباط با این مناطق و در صورتی که جاده های منتهی به این مناطق پاک کاری شود و گروه های نجات بتوانند خود را به آن مناطق برسانند احتمالاً رقم تلفات به چند برابر برسد.
کمک رسانی
مردم پریان پیشنهاد دارند که برای شان بیل، کلند، دستکش، موزه، لباس گرم و آب آشامیدنی فرستاده شود تا آنها بتوانند خود راه ها میان روستا ها را بازگشایی نمایند و مردم محصور در مناطق آسیب دیده را به روستا های امن انتقال بدهند. همچنان در برخی مناطق که هنوز هم خطر برف کوچ وجود دارد، مردم پیشنهاد دارند تا دولت آن نقاط کوه ها را که در آن جا ها برف به صورت غیر عادی تجمع نموده است، توسط مواد منفجره، انفجار بدهد تا جلو فرود ناگهانی آن برف ها را بر روستاییان بگیرد.
یافته های هیأت نشان می دهد که این حادثه شیرازه های اجتماعی و اقتصادی را در پنجشیر از هم دریده است؛ بیشترین درختان مثمر و غیر مثمر، باغداری و زراعت در دره از بین رفته اند، صد ها رأس مواشی در مناطق مختلف دره تلف شده اند، نهر ها و جوی های آب ویران گردیده اند و زمین های زراعتی و باغ ها نابود شده اند؛ در مجموع زراعت و مالداری در پنجشیر ضربۀ مهلکی خورده است که اگر کمک های دولت و نهاد های کمک کننده به وقت و زمانش به مردم نرسد، پیامد های دراز مدت این حادثه به مراتب اسفناک تر از آنچه که اینک ما شاهدش هستیم خواهد بود. البته درکنار این همه مشکلات بی سرنوشتی صدها خانواده، کودک، زن و پیرمرد را نیز باید افزود . نکته ی قابل تامل اینست که همه ی دستاوردهای انشکافی سیزده سال اخیر ولایت پنجشیر متاسفانه کاملا معدوم گردیده است.
هیأت تهدید های فعلی را در پنجشیر به تهدید های دراز مدت و کوتاه مدت تقسیم می کند. از جمله تهدید های کوتاه مدت یکی این است که همین اکنون مردم زیر تهدید مستقیم برف کوچ قرار دارند که اگر زمنیۀ انتقال شان به مناطق امن تر مهیا نشود، بعید نیست که در طی برف باری های روز های آینده، این خانواده ها آسیب ببینند. مسدود بودن راه های مواصلاتی تهدید دیگری است که باید هرچه عاجل تر این جاده ها باز شوند. تعداد وسایطی که در جاده های مسدود شدۀ پنجشیر کار می کنند کافی نیست و دولت باید پرسونل و وسایط بیشتری را برای گشایش مجدد جاده ها بگمارد. همچنان استفاده از نیروی مردم محل که بیش از هرکس دیگر به اراضی و اقلیم منطقه بلدیت و آشنایی دارند، برای نجات محصور مانده گان ضروری و حتمی است. دولت می تواند با تجهیز مردم محل از آنها برای نجات مردم محصور مانده استفاده کند. تمام نیرو و توجه باید معطوف به نجات مردمی باشد که در مناطق پریان، آبشار، تل، آریب و خاواک محصور هستند و اگر نجات نیابند احتمالاً از اثر سرما، گرسنگی و تشنگی از پا در خواهند آمد.
و اما در دراز مدت؛ پنجشیر نیازمند کمک های جدی در قسمت بازسازی زیربنا های زراعتی و مالداری خویش است. دولت و نهاد های کمک کننده بدون ضیاع وقت همین که موسم برف باری تمام شد، در رابطه به تخریبات زیربنا های زراعتی و مالداری منطقه باید ارزیابی و سروی را انجام بدهد تا در پرتو این ارزیابی و سروی نیازمندی های مردم را در منطقه تثبیت نماید و کمک های لازم برای شان فراهم شود. با اندک گرم شدن هوا و خطر سرازیر شدن سیلاب ها و دریاخیزی فصل بعدی، اهالی مناطق مختلف پنجشیر، کاپیسا، سیدخیل، صیاد وسایر نقاط در مسیر دریای پنجشیر را تهدید می کند، دولت باید از همین اکنون در صدد چاره جویی برآید تا خطر سیلاب های احتمالی بهاری را کاهش بدهد.

احمدولی مسعود
رئیس عمومی بنیاد شهید مسعود
کابل-اول مارچ، 2015

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید