سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 29 فروردين 1394
پرینت

مبارک باشد، عبدالباری جهانی وزیر فرهنگ شد !
یادداشتی از : پایگاه تاجیکان
نخست به نشستگان زیر سایه چنار ، یعنی به شیک پوشان قصر سپیدار، مبارک باشد که عبدالباری جهانی وزیر فرهنگ شد. دوم به نمایندگان مجلس از مردم تاجیک و هزاره و دیگر غیر پشتونها مبارک باشد که رای شان عبدالباری جهانی را وزیر فرهنگ اوغانستان ساخت . سوم برای همگی ما مبارک باشد که خاموشانه و مودبانه و دموکراتیک به نظاره نشستیم و گذاشتیم که یک فاشیست ستایشگر جهالت و قبیله پرستی وزیر فرهنگ کشور ما شود.


گپ اصلی این است که شتر دولت تقلبی و پوشالی اوغانستان ، کجایش راست است که ما از کجی وزارت فرهنگش شکایت کنیم ؟! رییس جمهورش نقلی، تقلبی، باد آورده، میزوف ، دیوانه، متعصب، فاشیست، ریشخند، یک مریض روانی تمام عیار . حنیف خان اتمر، همه کاره ، زاخیلوال همه کاره، اداره امور همه اش آدمهای قبیله ، وزارت های اصلی و کلیدی همه اش در دست پشتونها، جناب حلیم خان تنویر که در تعصب و فارسی ستیزی صد چند از عبدالباری جهانی بد تر است از جناح سپیدار مشاور امور فرهنگی معاون اول اجرائیه و دیگر وزیرها و مشاورانی که از سوی اشرف غنی گلچین شده اند ، همه و همه باری های جهانی  استند. اینکه یک باری جهانی دیگر هم بر آنها افزوده شد، آسمان به زمین نمی غلتد. ما این را می دانیم ، اما با این وصف ، به این بی نهایتی ذلت پذیری " بزرگان " و قدرتمندان پارسی زبان حیرانیم . راستی رضای خداست، ما به خاطر این وضعی که پیش آمد و آن رای های مردم که پای مال شدند، به خاطر پیروزی تقلب و فاشیزم ، به خاطر پیشروی گام به گام دشمنان مردم تاجیک ، به خاطر این همه افتضاح و رسوایی و بویناکی که هر روز بیشتر و بیشتر اوج می گیرد و به خاطر هیچ شدن تاجیکان در تمامی عرصه های قدرت سیاسی ، بسیار دلگیریم و می شرمیم که چگونه یک مشت آدمک های بی ریشه و بی همه چیز را بر گرده مردم ما سوار کردند و ما تسلیم شدیم . کسانی که در زیر سایه چنار ، در آن قصر سپیدار ، نشسته اند، شاید احساس شرمنده گی نکنند، اما برای هزاران نفر پیر و جوان تاجیک هیچ ارمغانی جز سر افگندگی و دلشکستگی نیاوردند. حیرانیم که زودتر از کدام کژی و رسوایی این دولت پوشالی بگوییم ؟!

عبدالباری جهانی در چند سالی که وزیر فرهنگ باشد، حتمن به قدر توان خویش فارسی ستیزی و فارسی زدایی می کند و همان راه را که عبدالکریم خرم میرفت ادامه می دهد و همان شهکار های را که حنیف اتمر و  فاروق وردک در وزارت معارف کردند ، در وزارت فرهنگ هم در زمینه خاص فرهنگ و زبان و ادبیات خواهد کرد و خدمتگار صادق احیای حاکمیت مطلقه پشتونی خواهد بود . هرچه که بگوییم پروا ندارد ، باز هم از وزیر شدن یک فاشیست بسیار خاین و قبیله پرست و ضد زبان و فرهنگ پارسی ، ناراحتی خویش را پنهان نمی توانیم کنیم . این مساله ، در پهلوی همه عیب های دیگری که دارد، ناتوانی و درماندگی و هیچ بودن ما را هم نشان می دهد. عجب مردمی استیم و عجب فریب میخوریم و به چه ساده گی تسلیم می شوییم و عادت می کنیم و میکوشیم همه افتاده گی های مان را توجیه کنیم و ملامتی ها را به گردن این و آن بیاندازیم ! 

این را باید بگوییم که در هرگامی که فاشیست های اوغان به پیش می روند و به پیروزی هایی دست می یابند، پیش از آنکه قوت آنها را نشان دهد، ضعف ما را به رخ ما می کشد. وقتی حلیم تنویر فلرسی ستیز مشهور از سوی بخش " اجرائیه " مشاور ارشد فرهنگی شان برگزیده میشود، وقتی با وصف اکثریت بودن وکیل های پارسی زبان و غیر پشتون در مجلس شورا ، یک دشمن سوگند خورده زبان و فرهنگ ما ، یک فاشیست بسیار سیاه اندیش ، میتواند رای بگیرد و وزیر فرهنگ مملکت شود، برای ما روشن می شود که تاجیکها و فارسی زبان ها در چه وضع فکری و اندیشگی و در چه سطحی از فهم و دانایی فرهنگی و هویتی قرار دارند. با این پیش آمدها ، ما خود مان را بهتر می شناسیم و در می یابیم که برای رسیدن به حق و عدالت ، راه درازی در پیش رو داریم و کار های بنیادی و اساسی زیادی را باید به انجام برسانیم . با این وضع ، با این بی سر و سامانی ، با این حاکمیت مافیا بر همه امور زنده گی و فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ما، در این حالت گروگان بوده گی در چنگ چند تا آدمی که هیچ اندیشه روشن ملی و فرهنگی و هویتی ندارند ، هیچ دست آورد رهایی بخشی نخواهیم داشت. همین طوری ، دیگران کار خود را می کنند ، نقشه های خود را عملی می سازند و پایه های اقتدار قومی خود را محکمتر می سازند ، ولی ما نشسته ایم و دل خود را با چیز های واهی خوش می سازیم .

نظرات   

 
+2 #1 صیام نایاب 1394-01-30 03:19
همینقدر می گویم که هرچه عاجل اپوزیسیون به رهبری جناب پدرام اعلام موجودیت کند تا جلو فارسی ستیزی ها گرفته شود.
تا پای جان پشتیبانی خواهیم کرد.
بازگو کردن
 
 
+2 #2 رحمت ولیدپور 1394-02-02 07:41
وقت من میشنوم که مغز متفکرفاشیزم و مردی که در اوج تعصب زبانی وفرهنگی علیه ما قرار دارد، وزیر فرهنگ شده است به شدت می ترسم. واقعا غیر پشتونها مخصوصا فرهنگیان تاجیک باید به شدت اوضاع فرهنگی را رصد کنند ودر حد ممکن باقی مردم افغانستان نیز باید همکاری کنند وگرنه عبدالباری افغانستان را با تمام داشته های فرهنگی و تمدنی اش باخاک یکسان خواهد کرد.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید