سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

فرهنگی

نوشته شده توسط استاندار بلخ ، عطا محمد نور
اخبار
نمایش از 02 فروردين 1392
پرینت

پیام تبریکیه ستر جنرال عطا محمد نور والی بلخ
در پیوند با جشن نوروز و آغاز سال نو 1392 هجری خورشیدی و 5692 آریایی جمشیدی
به نام آن که هستی نام از او یافت
بدین شایسته گی جشنی، بدین بایسته گی روزی
(به مرز آریا) هر روز، جشنی باد و نوروزی
خواهران و برادران گرامی هموطن!


جشن زیبا و باستانی ملی و بین المللی نوروز 5692 آریایی جمشیدی ـ این نماد پیوند استوار ملتهای مان با تاریخ و فرهنگ پُر بار پیشین را توأم با بهار نو و سال نو 1392 هجری خورشیدی، به پیشگاه جلالتمآب حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، معاونان محترم ریاست جمهوری، اعضای محترم کابینه، رؤسا و اعضای محترم شورای ملی، شورای عالی قضا ، قوای مسلح افغانستان ، فامیلهای شهدا و معلولین ، مهاجرین و همه هم میهنان و نوروزپسندان شاد باش و خجسته باد میگویم.
آغاز سال نو و جشنهای ملی برای ملتهای جهان، یادآور حادثه یا حوادث مهم تاریخی و رشتۀ اتصال شان به گذشته های پُرافتخار و شکوهمند است. اما نوروز را حکایت و حادثه یی دیگر است. اگر فرارسی آغاز سال و جشنهای ملل دیگر را برای شان، خطوط بیجان تقویمهای کاغذین اعلام میدارد؛ نوروز را برای ما طبیعت ـ این کتاب آفرینش الهی ـ با زنده گی و سازنده گی تمام معرفی میکند.
نوروز و بهار مظهر جمال، جلال و قدرت بیچون خداوندی است، موسم رستن و شگفتن، فصل کار و کوشش، هنگام تازه شدن و شاد زیستن، آیینۀ اندرز گرفتن و اندیشیدن است و با همۀ اینها برای ما آریاییان( افغانها، پارسیان، تاجیکان و...) این روز یادآور آغاز تاریخ و ظهور تمدن آریایی در پهنۀ زمین، فرجام اعمار مادر شهرها ( ام­البلاد) به دست یما (جمشید) فرمانروای پیشدادی آریانا در 5692 سال پیش از امروز و تداوم هویت و حضور زندۀ مان در آوردگاه پر شیب و فراز سده ها و هزاره ها است.
تصادفی نیست که چهار سال قبل نوروز در بلخ، در زادگاه نخستین خویش در جوار آرامگاه سپه سالار بزرگ اسلام، سلطان اولیا حضرت علی(ک)، با حضور و اشتراک وزرای محترم امور خارجۀ کشورهای برادر، همزبان و همفرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان و نیز نماینده گان کشورهای دوست عضو سازمان «ایکو» جشن گرفته شد و سه سال پیش این نماد فرهنگ ما از سوی سازمان ملل متحد به حیث یک روز بین المللی به رسمیت شناخته شده و نوروز آریایی بلخ، جهانی گردیده است.
جشن نوروز ـ به عنوان یک عنعنۀ کهن ملی از گذشته های دور در کشور ما پیوسته بر پا میشد. زمانی که در سال 131 هجری قمری فرزند برومند خراسان، ابومسلم، توسط عیاران خویش پیکر مطهر حضرت علی(ک) خلیفۀ چهارم اسلام را به بلخ انتقال داد و در دهکدۀ خیران، مزار فیض آثار آن بزرگوار بر پا شد رسم برگزاری نوروز در این مکان مینونشان در بلخ باستان ادامه یافت.
من به عنوان یک فرزند این سر زمین به ویژه ولایت بلخ طی سالیانی که در خدمت این آستان قرار دارم، تمامی نیرو و تلاشم را وقف آن کرده ام تا در راستای صلح، امنیت وحدت ملی، حاکمیت قانون، محو فساد و مواد مخدر، توسعۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حفاظت از دستاوردهای جهاد و مقاومت که یک ربع قرن زنده گی ام را صرف آن نموده ام ـ قدمهای مؤثری بر دارم. در سال 1391 هجری خورشیدی نیز در زمینه های آبادانی و شگوفایی ولایت بلخ و حفظ و توسعۀ افتخارات این خطه به ویژه در قسمت رشد فرهنگ و معارف، رعایت حقوق بشر، حقوق زن، آزادیهای مدنی، صفر نگهداشتن تریاک و چرس، پاسداری از امنیت عمومی، تحکیم وحدت ملی و حاکمیت قانون به لطف پروردگار دستاوردهای مهم نصیب مان شده که در دستیابی به این کامیابی ها، قبل از همه سپاسگزاری خویش را از مردم عزیز ولایت بلخ به خاطر حمایت صمیمانۀ شان از برنامه های کاری این جانب ابراز میدارم. همچنان از همۀ همکاران عزیز، قوماندانیهای محترم قول اردوی 209 شاهین، پولیس ملی(زون 303 پامیر)، زون شماره 5 سرحدی، لوای شماره 6 نظم عامه ، قوماندانی محترم امنیه و ریاست محترم امنیت ملی ولایت بلخ، رؤسای ادارات، کارکنان دولتی و نهادهای جامعۀ مدنی، دوستان و مؤسسات همکار بین المللی به لحاظ همیاری، هماهنگی و تلاش دلسوزانۀ شان در تأمین امنیت و پیشرفت ولایت مان قدردانی و تشکر میکنم.
به همین گونه مساعی سکتور خصوصی را در امرتوسعة اقتصادی و ارایة خدمات قابل قدرمیدانم و از محترم زمری کامگار تاجر ملی و شرکت هواپیمایی " کام ایر " که در انتقال حجاج بیت الله الحرام خدمات خوبی انجام داده و در پرواز های داخلی در سخت ترین شرایط ، هم میهنان عزیز ما را یاری رسانیده است ، تقدیر و تشکر مینمایم .
از خداوند بزرگ امید واثق دارم که در آینده نیز بتوانیم مصدر خدمات چشمگیرتری برای میهن و مردم مسلمان افغانستان از جمله ولایت بلخ شویم. در این گستره، همکاری همۀ دوستان راستین و هموطنان آزاده و مؤمن را نیاز و انتظار داریم. سال نو را برای مردم افغانستان و همۀ بشریت سال سرشار از صلح، رفاه، ترقی و سعادت آرزو مینمایم. با تبریک مجدد به مناسبت نوروز و سال نو.
هر روز تان نوروز، نوروز تان پیروز باد!
ریاست دفتر مقام ولایت بلخ/28/12/1391 هجری خورشیدی

نظرات   

 
0 #1 سعید کوهستانی 1392-01-04 12:48
موزه پاکی پیش کرزی در این پیام اشکار است. یکی از بدی های شخصیت های ما این است که پیشت برده از ستم ملی و ... می گویند اما از عمل در پیشگاه قدرتمندان قبیله زانو می زنند.

تعداد زیادی می دانند که کرزی در جلسات دولتی به وزرا و والی ها و حتی به معاونین خود فحش های ناموسی می دهد و در یک جلسه در حضور همه به اقای نور فحش ناموسی داده است.

موزه پاکی برای قدرتمندان قبیله سر انجام ما را به خاک سیاه خواهد نشاندو.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید