سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

فرهنگی

نوشته شده توسط آثار حکیمی
اخبار
نمایش از 02 دی 1392
پرینت


پس از سال ها تیرگی و فرهنگ ستیزی، امسال شب یلدا با شکوه تمام در شهرهای کابل، بلخ و هرات بزرگداشت شد.

خوش بختانه انجمن خراسانیان، در کنار دو نهاد گزینش93  و هفته نامه ی پیروزی، برگزار کننده ی این جشن خجسته بود.حضور سبز و صمیمی بیش از 150 تن از عزیزان در دفتر انجمن خراسانیان، شب طولانی یلدا و هوای زیر صفر کابل را، چنان گرم و نورانی ساخته بود که هیچ اثری از سردی هوا و سیاهی شب، به چشم نمی خورد.

همان گونه که هر رخداد فرهنگی-تاریخی، نمادی است برای برجسته سازی و انتقال یک مفهوم، به باور من، روشن ترین مفهوم بزرگداشت از شب یلدا هم، در حقیقت تفکیک بین سیاهی و روشنی است.

در سرزمینی که سیاست همواره به صورت بسیار ناعادلانه عمل کرده است، هر نماد به ویژه شب یلدا و روشن کردن شمع در دل این شب، بهانه ای است برای پاسداری از عدالت و سخن گفتن در برابر سیاهی و بی عدالتی.

به همین منظور، در بزرگداشت از شب یلدای ما نیز، همان گونه که شمع ها با قدرت پرتو افگنی می کردند، بی عدالتی و نا برابری نیز نکوهش شده و برای برپایی عدالت و برابری و رد شدن از سد سیاه خشونت، آرزو شد.

جناب دکتر محی الدین مهدی، عضو مجلس نمایندگان، به عنوان نخستین سخنران این برنامه، ازکارهای گذشته ی انجمن به ویژه راه پیمایی 16 قوس، ستایش نموده و بزرگداشت از جشن های فرهنگی را، پاسداری از نمادهای فرهنگ با شکوه مردمی خواند که همواره با بیدادگری و سیه اندیشی، در ستیز بوده اند.

پس از آن، دکتر صاحب نظر مردای، در مورد مفهوم و پیشینه ی بزرگداشت از یلدا سخن گفت.بخشی دیگر این برنامه، شعرخوانی نسل نو از شاعران نیکو سرای بود و آوای موسیقی خراسانی در آغازین شب زمستان، تمام بهارستان را بهاری کرده بود.

تارهای گیتار، با سرپنجه های آرش بارز و حسن آذرمهر و دگمه های پیا نو با کلک های فردین فاخر، چنان هم صدا شده بود که برگ های سبزه با دانه های باران.

آن گونه که از عزیزان بلخ و هرات شنیدم، شب آن ها هم به شکوه شب کابل بود. با این تفاوت که ما در همین کابل، متأسفانه نتوانستیم عزیزان بیرونی را از طریق اسکایپ داشته باشیم و بلخیان عزیز، در این کار از ما و هراتیان پیشی گرفتند.

کوتاه سخن این که یاران انجمن، گزینش و پیروزی، یلدای کابل، بلخ و هرات را، شب تولد نور و ستاره و خرشید ساختند. از همه شان سپاس و تا باد چنین، با شکوه و فرخنده بادا.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید