سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

فرهنگی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 17 دی 1392
پرینت

همانگونه که شما آگاهی دارید ، در برنامه " ستارۀ خراسان " ( ستاره اوغان ) تیلویزیون طلوع ، این بار اکثریت آوازخوانانی که رقابت می کنند ، تاجیک تبار می باشند.

نیازی به گفتن ندارد که روند برنده شدن در این برنامه ، بستگی به پشتیبانی قومی دارد . در اوغانستان کسی به فکر این نیست که کدام آواز خوان به راستی خوب می خواند و هنرش برازنده تر جلوه گری می کند .

در وطن فاشیزم زده  ما ، مردم به کسی رای می دهند که از قوم خود شان باشد . هزاره ها این کار را می کنند ، اوزبک ها این کار را می کنند ، پشتون ها این کار را می کنند ، اما تاجیک ها هنوز هم به این مساله التفاتی ندارند و از همین سبب آواز خوان های بسیار خوب و شایسته تاجیک در چند فصل پیشین برنامه ستاره خراسان ( ستاره اوغان ) به شکست مواجه شدند و کسانی که اصلن شایستگی برنده شدن را نداشتند  از یک قوم دیگر برنده شدند .

امسال نیز ، قراریکه دیده می شود ، دو ستاره بسیار درخشان و با استعداد که به راستی سزاوار برنده شدن هستند و هیچ کسی در لیاقت و برازندگی هنری شان شک ندارد ، به علت بی توجهی و بی تفاوتی ما تاجیک ها  ، رای بسیار کم می آورند و خطر آن می رود که از برنامه حذف شوند .

آرش بارز  و داوود پژمان ، امروز شهرت بسیار یافته اند و در میان مردم از محبوبیت فراوان بهره مند هستند . اما چون تاجیک ها زیاد از دریچه قومی به این مساله نگاه نمی کنند و حس قوم دوستی شان برابر به هزاره و اوزبک و پشتون نیست ، به آرش بارز و داوود پژمان به آن صورتی که لازم است رای نمی دهند.

ما از تمام تاجیک های عزیز خواهشمندیم که بی تفاوتی را کنار بگذارند و برای آوازخوان های تاجیک رای دهند و از آن ها بسیار فعالانه پشتیبانی کنند. شما به این فکر نباشید که چون آن دو نفر بسیار خوب می خوانند و بسیار خوب می درخشند ، بدون اینکه شما برای شان رای بدهید برنده خواهند شد. رای شماست که آن ها را به پیروزی می رساند . اگر شما تاجیک ها به آنها رای ندهید و فعالانه پشتیبانی نکنید ، آن ها به زودی از آن روند ناپدید خواهند شد. پس بهتر است که همگی ما تاجیک ها به آن دو هنرمند عزیز مان هر هفته بیشتر و بیشتر رای بدهیم و از همه دوستان و بستگان و آشنایان خود نیز بخواهیم که در این کار سهم گیرند و از آواز خوانان تاجیک به صورت عموم و از  آرش بارز و داوود پژمان به طور ویژه  حمایت نمایند .

به اساس ارزیابی که ما داریم ، در میان کسانی که در این پروسه رقابت می کنند ، از تاجیک ها ، آرش بارز  و داوود پژمان طرفداران زیاد دارند و از هر نگاه نسبت به دیگران برتری دارند . لذا ، ما میخواهیم که به جای تقسیم شدن رای تاجیکان در میان چندین نفر ، بهتر است که از آرش بارز و داوود پژمان بیشتر پشتیبانی کنیم که آنها در ردیف اول قرار گیرند و یکی از آن ها به مقام اول و دیگرش به مقام دوم برسد.

با حمایت از آرش بارز و داوود پژمان ، ما از تلف شدن حق مسلم ایشان جلوگیری می کنیم . ورنه یکی از کسانی که هیچ مستحق اش نیست به علت حمایت قوم شان از وی برنده خواهد شد.

همبستگی تاجیکان نیاز عصر و زمان .

با سپاس

پایگاه تاجیکان .

جنوری سال 2014

نظرات   

 
0 #1 نسیب جان امانی 1392-10-24 19:14
پاسخ به جناب قیتمس: نویسندۀ مطلب هیچ بدیی به شما و ملت شما روا ندیده است. شما اوزبک خواندن نام ملت خویش را چون بدخواهی مپیندارید. "اوزبیک" واژه ایست که گذشتۀ دور تآ ریخی ندارد و آن پس از ورارودان را به دست آوردن روس ها زیر تآ ثر زبان روسی پیدا شد. در زمان های پیشین باشد، همه گان نام قوم شمارا اوزبک می گفتند و در همه سرچشمه های موجده نام قوم اوزبک نوشته شده. از سوی دیگر، نام هر قوم در زبان های دیگر مطابق به صوتیات آن زبان گفته می شود. مثلآ قزاق و قرقزها و حتی اوزبک ها ما تاجیکان را تاژیک یا تژیک می گویند، که ما از این آزرده نشده ایم. مانند این ما هم صدساله ها است، که اوزبک هارا اوزبک می گویُم و هیچ تاجیک در هیچ زمانی اوزبیک نگفته . از این نگاه شما از نگارندۀ مطلب بیهوده نرنجید و این گویش مارا درست بپذیرید و به ما نگوید، که چنین گو و چنین نگو...
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید